hapiky

Je správné považovat za lháře i toho, kdo řekne milosrdnou lež, čímž např. někomu zachrání život či újmu na zdraví?

Dá se dělit lež na dobrou, špatnou, humornou apod?

Nejlepší odpověď
quentos

Ne, lhář je ten, kdo lže pravidelně/opa­kovaně, nikoli ten, kdo jednou zalže.

Další odpovědi
Roman71

Pokud někdo systematicky úmyslně lže, pak ano. Jestliže někomu sdělím neověřenou informaci, u které se prokáže, že není pravdivá, ještě to mohu omluvou a nešířením napravit. Nutno si uvědomit, že lež je stále lží, ať je jakkoliv (ne)milosrdná a tváří se jakkoliv. Mimochodem, víte kdo vyslovil první lež a stal se tak „otcem lži“? První dva lidi to stálo ztrátu dokonalosti a ve výsledku i život.. Následky pociťujeme všichni bez výjimky.

annas

Milosrdná lež, někdy se jí říká i sladká.

" Bolest nutí lhát i lidi zcela nevinné.“ Publilius Syrus

Se sladkou lži, řekla bych jí často i milosrdnou, se setkáváme v nemocnicích, Milosrdná lež totiž člověku dokáže dodat jakousi naději, ale nepřipraví na skutečnost. Ne vždy je to potřeba. Třeba u rakoviny je nutné jednat na rovinu. Pravda vyjde najevo a je pak mnohem krutější.

Nejvíce se sladká lež objevuje v politice – šli jsme ke světlým zítřkům dnes předvolební sliby, které tvrdí, jak se budeme mít dobře.

„To víš, že ti to dnes sluší“ chce žena slyšet odpověď na svou otázku. . Zbytečné, měla by si být jista sama sebou.

Nebo dítě přinese ze školy pětku,. „Tak jsem dostal pětku, ale nebyl jsem sám. Učitelka blbě známkovala“. Rodiče se často spokojí s tím, že jejich dítě za to nemůže.

Když třeba žena nechce slyšet sladkou pravdu, že má hezké vlasy, ačkoliv tomu tak není, stejně u oblečení, že nepovedená omáčka chutnala, že …. Je lepší se neptat a nechat, jak to je.

Nepíši to všichni novináře moc hezky? Nejsou zprávy bulváru sladké? K čemu to vede? Sladká lež se v další interpretaci stává pravdou – postpravdivý svět.

Bohužel, mnozí to myslí s námi dobře, ale sami se sebou nejlépe. Mažou med kolem pusy. Proto hlásají sladkou lež na rozdíl od kruté pravdy. Stejně tak někteří jedinci rádi podléhají sebeklamu.

Pravda by měl být jen jedna, ale bohužel lží je mnohem víc druhů. Jenže nejhorší je, že lidé je často berou víc než pravdu. Důvody jsou různé. Vše souvisí s něčím ."

Podobná otázka je v archivu.

--
Netušila jsem, kolik druhů je lží. Můžete se dočíst v odkazu,.

https://tame.sig­naly.cz/0909/dru­hy-lzi

Moje otázka
https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/v-cem-se-lisi-tato-stupnice-pravda-milosrdna-pravda-milosrdna-lez-lez-rec-v-krematoriu-predvolebni-projev

!V čem se liší tato stupnice? " Pravda. Milosrdná pravda. Milosrdná lež. Lež. Řeč v krematoriu. Předvolební projev."

Je těžké rozlišit rozdíl mezi milosrdnou lží a milosrdnou pravdou. Stejně jako je třeba rozlišovat, proč někdo někomu neříká pravdu. Z morálního hlediska by se lhát nemělo, je to odsouzeníhodné. Zanikla by reklama?

Lhářem je ten, kdo opakovaně lže, lhal v minulosti, nebo má tendenci lhát opakovaně.

Rokio

Není to správné. Autor milosrdné lži by neměl být považován za lháře.

Zde je příklad milosrdné lži:

Udělal jsem si legraci ze spolužáka. Ten mě začal honit s úmyslem mě zmlátit. Začal jsem utíkat a pak do mě strčil, až jsem spadl do okna, které se rozbilo na střepy.

Poté jsem šel za učitelem přiznat se, že jsem se zaviněním z nedbalosti rozbil okno a spolužákovi neřekl ani slovo, abych ho kryl.

Škodu pak zaplatila pojišťovna.

poznámka: Událost je smyšlená.

Kepler

Lhář je v tomto případě silné slovo. Možná, že i spojení „milosrdný lhář“. Podle rčení, že úmysl světí prostředky, lež poslouží dobré věci, tedy je přijatelná.
Dobrá lež: bojuji proti bezpráví a každému bych měl být příkladem.
Špatná lež: kašlu na bezpráví, to není moje válka.
Humorná lež: každému, kdo mi v tomto nevěří, dám takové školení zprava zleva, že se už v životě neodváží lhát mi. 🙂

Kelt

Tak jsou případy, kdy syn řekl nemocnému otci, že koupil nějakou svatou relikvii, část kříže a byl to kus dřeva, kde byly drahé kameny. A mnoho lidí se díky tomu uzdravilo. Otec tomu uvěřil, držel to u sebe a za noc se zcela vyléčil. Takže víra tvá tě uzdraví.

led

Klamstvo, bez ohľadu na úmysel, či je v zlom, alebo dobrom úmysle, je vždy klamstvo. Rozdiel je jedine v jeho ponímaní.
Píšete tu o milosrdnom klamstve, jestvuje aj „zamlčané klamstvo“ (jednoducho síce neklamete, ale ani nepoviete pravdu. Niekedy sa toto „zamlčané klamstvo“ vydáva za „milosrdné klamstvo“, žiaľ najčastejšie ho pociťujeme v nekrológoch.

NoFear

Co je ale milosrdná lež? Jak někomu lež zachrání život? Lež je lež.
Úmysl může být dobrý, čili může se zdát milosrdný. Skutečně ale splní účel? Nebo si to jen ten dotyčný myslí.
Lhát by si nemělo, i když se někdo snaží někoho chránit, ušetřit ho bolesti, zklamání, té trochy slz.
Lež má krátké nohy. A to i ta „milosrdná.“ Člověk často ublíží nejvíc tím, že se snaží chránit a nebo lépe, někoho před něčím uchránit. Myslím, že druzí nemají právo rozhodovat, co je pro druhého dobré a co špatné. Co by se mělo říct, kdy by se mělo zalhat. Na důsledky nikdo nedohlédne. Tím se ničí všechny vztahy a důvěra mezi lidmi. Nesdílím názor s ostatními, že existuje milosrdná lež. Lhát se nemá, i když to může druhému ublížit.
Že lež bude k něčemu dobrá, si myslí jen ten dotyčný. Lež zkrátka není pravda a je špatná. Na účelu vůbec nezáleží. Můžete zabít nevinného člověka kvůli dobrému účelu (ať už jste na něj přišli kdekoli). Je to pak oprávněné zabití? Srovnávat vraždu a lež? Co na tom, význam je stejný. Lež je prostě špatná. A nikoho nezachrání. Ani toho, komu byla „milosrdně“ určena, ani toho, kdo ji vyřkl.

Možná jediná situace je opodstatněná, kdy se snažíte přesvědčit nějakého blaznivého psychopat o něčem – aby někoho např. nezabil. Zdržovat dokud např. nepřijede policie. Ale tu jde o to, že lžete špatnému nebo pomatenému člověku, aby neprovedl, ještě něco horšího. A nejedná se o milosrdní lež. Ale o jedinou skutečně účelnou, opodstatněnou a odpustitelnou lež. I když je to stále lží. (ale za milosrdnou se to označit nedá. K nikomu není milosrdná. Zde jde jen o taktiku). Jiná situace mě nenapadá. Lhát normálnímu člověku není nikdy správné. A to si pod tím plno lidí představuje – „milosrdně“ lhát lidem (hlavně blízkým), aby je ušetřili bolesti. Ale to není nikdy správné ani milosrdně (nikdy). Oni nemají co být milosrdní za pomoci lží. Nikdo se je o to neprosil. A to, že si myslí, že je to správné, tak to ještě neznamená, že to správné je.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.