Kryšpín

Je správné populaci promořit či nikoliv?

Odborník Prymula došel k uvedenému názoru, já s tím souhlasím, ovšem dle mého odhadu nejdříve Senát a poté dále podle výsledků.

Nejlepší odpověď
Ametyst

To mají rozhodnout od toho špičkově placení Experti.

Další odpovědi
dudu

A co když už je dávno promořena. Říká se, že zdravý pacient je v podstatě špatně vyšetřený pacient. O čem tudíž vypovídají současná statistická data? Bylo by normální, aby při 85 tisících vyšetřeních nebylo nalezeno několik tisíc nemocných jedinců? Určitě nikoli. Položme si hypoteticky otázku, jaké údaje bychom získali, pokud by 85000 náhodně vybraných osob bylo vyšetřeno např. před půl rokem? Není nemožné, že už tehdy onemocnění koronavirusem prodělávalo ne pět tisíc, ale třeba deset tisíc jedinců? Vyvozujeme dnes hodně špatné, ba zcestné závěry? Pokud ano, pak celý tyjátr je jen produktem farmaceutických firem za vydatné podpory novinářů? V sezoně 2018/2019 u nás na chřipku zemřelo 190 lidí a tehdy byl všude klid!

Pepa25

Všichni epidemiologové po celém světě přizavádění jakýchkoliv opaření ukazovali ty dvě křivky: strmý kopec a pozvolný kopec s tím, že cílem je udělat kopec pozvolný. Ale i ten pozvolný kopec znamená, že se významná část populace postupně nakazí (=vznikne promořenost). Jde jen o ten trade-off mezi razancí opatření (a jejich dopadů) a razancí viru (a počtem mrtvých). Už i ten Trump to pochopil (zbyli jen Slováci, kteří nemají téměř žádné případy, ale stejně chtějí „vypnout stát“).

EKSOT123

Nevěřím, že je populace promořená, i v té itálii si myslím, že je promořenost zatím jen do 5 %. Navrhoval bych, aby odborníci důkladně prostudovali Taiwanský systém a čekali na vakcínu nebo účinný lék.
https://www.res­pekt.cz/agenda/proc-tchaj-wan-nepodlehl-koronaviru
I kdyby byla úmrtnost pouze 1 %, tak by to znamenalo možná i 100 000 mrtvých. Tedy za předpokladu, že by nebyly přehlceny možnosti zdravotnictví. Velkou část seniorů a rizikových se nepodaří ochránit. Leda by se to udělalo tak, že by se všichni mladší a zdraví shromáždili do speciálních táborů, úmyslně nakazili a nechali tam v karanténě 1–2 měsíce. Ale ani to by nešlo udělat celorepublikově najednou, protože i mezi mladými by část potřebovala intenzivní lékařskou péči a aby na to byl dostatek kapacit.

Edison

Nic jiného nezbývá, dokud nemáme vakcínu. A nevím, proč zrovna senát. Ono je toho víc, co by potřebovalo „promořit“. Senát tu aspoň působí jako stabilizační brzda. 😁

aliendrone

Hele asi takhle. Mozek zelený (čím více titulů, tím více umí kulový) s Burešem v době, kdy se měla zavádět karanténní opatření tvrdili, že „to nejde“. že „je to předčasné“. Poté, když se virus (o cca 14 dní později) u nás pevně etabloval to NAJEDNOU ŠLO!

A teď, když střední a malí podnikatelé dostali díky „opatřením“ pořádný čoud Bureš začne pindat o pomoci především VELKÝM společnostem a zelený mozek o „proonemocnění/pro­moření populace“ s tím, že se opatření uvolní?

JAKÝ TEDY MĚLA CELÁ TA ŠAŠKÁRNA SMYSL? NO?!?

Hele, tenhle vývoj není pro mě žádné překvapení. Venkoncem nejen já jsem to čekal, ale zde kupříkladu to několikrát uvedla Ametyst (což jsem svědomitě palcoval). Zkrátka „karty bylo potřeba promíchat“ – a Covid byl PERFEKTNÍ záminka.

Ale co, já to přežiju celkem v poho, jsem zvědav na ostatní, hlavně na ty, kteří těm šmejdům tak usilovně tleskají, že prý odvádí „dobrou práci“! o:
V NORMÁLNÍM systému by už ta prasata dávno stála před popravčí četou. Takže vám všem přeji příjemné a nenáročné placení půjček, hypoték, leasingů či jen obyčejných nájmů, luxusní Velikonoce a příjemnou letní dovolenou! Mimochodem – nezapomeňte si při tom jásání a tleskání včas zažádat o zvýšení mezd/důchodů/platů. ;) :D :D

Pepa25

Měl jste kandidovat do Senátu a nemusel by vám teď ležet v žaludku 😉

Kryšpín

No část jich to dostává jako trafiku.

Edison

Aliendrone, tady si dovolím tě až okřiknout: Promořením společnosti je myšleno ŘÍZENÉ promnoření. Pro to, abys to měl plně pod kontrolou musíš docílit jedné zásadní věci: Pod tu kontrolu to dostat. Ale v tom ostatním souhlasím. „Někomu“ to perfektně hraje do karet. O tom žádná.

aliendrone

Edison>>> No počkej, bavíme se tady o uvolňování „opatření“ (teď to mají být papírnictví, v půlce května už uvažují o znovuotevření škol) – sakra, co mi podle tebe uniká? Při oficiálním počtu cca 5k nakažených (řekněme že v reálu asi pětinásobek, tedy 25k lidí – tedy asi 2 PROMILE obyvatelstvá ČR!) už provádíme DOSTI zásadní změnu kurzu? To je jako "Vážení cestující, laskavě se připoutejte, protože již za 4 a půl hodiny přistáváme! Tohle mi NEPŘIJDE jako nějaké cílevědomé řízení šíření epidemie, spíš hození flinty do žita poté, co účelu bylo dosaženo. :(

Edison

Ale ano… jde o „minimalistické“ otevírání stavidel… Mno.. dobrá… spíše čůrky… Princip ale platí… Otevírání tak pomalu, jak dlouhá je následná odezva. Zrovna tobě se mi nechce vykládat základy regulačních rovnic. Na to tě mám za moc chytrýho.

aliendrone

Jaképak MINIMALISTICKÉ? Vypustit haranty (dost možná hlavní cestu šíření) nemá být problém (ekonomický přínost nulový, klidně si mohou třebas i zopakovat školní ročník), zato podnikatelé se omezí jen na papírnictví? Ekonomika se v tu ránu vzchopí, slavíme! Hele, ta omezení se provádí právě kvůli ekonomickým dopadům, tak jaképak vypouštění harantů, jejichž ekonomický přínos je víš jaký, že? Ano, zqaručí nám proonemocněnost, to by ale zaručily i ekonomicky přínosné profese, tak jako tak to postihne věechny. Nicméně i čtvrtinový výnos/produkt (který zajistí pracující) je POŘÁD LEPŠÍ, než nulový, který poskytnou školáci. No tywoe tomu říkám plánovaná regulace jak stehno.

A nezlob se na mně, znám (no, spíš mám ponětí) jak technické, tak socioekonomické teorie regulace. ukaž mi, smysluplný typ regulace, od které se upouští při dosažení 2promile maxima? Já bych se spíš obával Peltzmanova efektu, který v souvislosti s tak rychlým masivním opatření může nastat!

Jako třebas při povodni naplnímě objem přehrady při 0,2 procenta a pak se tomu začne dávat volný průběh? Takhle NEVYPADÁ smysluplná regulace, mnohem víc to připomíná to, co popisuji já.

No, každopádně se na tom neshodneme. Mně to připadá jako totální zoufalství a nekoncepční amatérismus (pokud tedy nepřijmeme teorii, že jde o úmyslné ekonomické likvidační opatření pod záminkou blablabla covid – to by pak bylo přímo ukázkově pragmatické využití naskytlé šance).

Ametyst

Edisone, vakcína má přijít z Číny nebo jako obvykle z čistotné Indie? Ti nás teda dobře zmákli.

Edison

Myslím, že je fuk, z kama přinde, pokud bude fungovat.