talka

Je správně „k dvěma stům milionůM občanů“?

Nebo „k dvěma stům milionů občanů“?

Nejlepší odpověď
quentos

Mno, mě fascinuje, jak tady každý něco asertivně tvrdí, aniž by uvedl zdroj. Podle ÚJČ by tam to M mělo být, ale „prosazuje se“ i varianta bez něj, tudíž ani jedna nebude považována za chybnou, viz zdroj.

Zdroj: http://clanky­.rvp.cz/clanek/k/z/1455­7/UMIME-SKLONOVAT-CISLOVKY-PROBLEMY-V-SOUCASNEM-MLUVENEM-PROJEVU.html/

Další odpovědi
annas

Je třeba si uvědomit, jak se číslovky skloňují. Je několik možností, ale uvedu jen ty, které se týkají otázky.

Podle učebnic i podle odkazu na PČP jsou uvedené možnosti.

U číslovek sto, tisíc, milion a miliarda jsou tyto možnosti:

  1. počítaný předmět je v 2. pádě – k dvěma stům milionům občanů – číslovka se skloňuje, jméno nikoliv.
  2. nebo je v pádě číslovky – zde 3. pád – k dvěma stům milionům občanům – skloňují se všechny části spojení.

Ještě je jedna možnost u číslovky sto – k dvě stě milionům občanům.

Číslovka sto, ve spojení s další číslovkou se zpravidla neskloňuje – skloňuje se jen jméno počítaného předmětu.

Zdroj: http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?id=792

marci1

Ke dvěma stům milionům občanů. 🙂

gecco

To „M“ je tam správně…
😉
Tedy – doufám…
😉

Hlada

3.p.mn.č.
podle vzoru hrad – milionům
podle vzoru pán – občanům

Hlada

To jsem zvědavý, kdo rozsekne ty občany.
Čím víc si to opakuju, tím víc se přikláním k 2. pádu.

K milionům pánů > občanů.

Taky je možné, že je správné obojí.

gecco

Quentosi – já „asertivně“ doufám…
😉

quentos

jj, beru, to „každý“ bylo zaokrouhlení, tebe se to netýkalo, ty jsi aspoň to „doufání“ otevřeně přiznal :{)>

talka

To Hlada: JASNĚ – k milionům, ale: Ke dvěma stům milionů(m?) občanů

Hlada

Máš pravdu. Doplnil jsem úplnou volovinu a už to nejde opravit.
Je to přece 2.p.mn.č.

Hlada

Opět blbě. Tentokrát překlep a tady se nedá opravit.

talka

2. p. mn. č. – bez; 3. p. mn. č. – k (ke, ku) dvěma stům milionů(m?)

marci1

Omlouvám se, horko působí na mozek : Ke dvěma stům milionům občanům. 🙂

marci1

Já už nevím, jsem z toho slunce k.o. Učitelé Ti zítra jistě odpoví správnou variantu. Dobrou noc. 🙂

talka

… občanůM – snad bez M!!!

gecco

😉
Já ´hlasuju´ pro " Ke dvěma stům milionům občanů."
😉
____
Sááákra – to je ´demokracie, i o češtině mohu hlasovat…
😉

talka

… bez dvou set milionů(M), k dvěma stům milionů(m?)

gecco

Ano…
😉
„bez“ – 2. pád – bez dvouset milionů občanů
„k“ – 3. pád – ke dvěmastům milionům občanů
___
Omlouvám se, fakt se mi to nechce hledat v pravidlech…
😉

talka

4. p.: dvěstě milionů, 6. p: o dvou stech milionů, 7.p.: s dvěmasty miliony,3. pád – ke dvěmastům milionů(m?) občanů