miros1

je správně 102 kusy nebo 102 kusů?

Nejlepší odpověď
annas

Záleží na kontextu – musíte dát také správný přísudek.

  1. Byly tam 102 kusy krabic – shoda podle poslední číslice – podst. jméno v 1. pádě.
  2. Bylo tam 102 kusů krabic – sloveso ve středním rodu – podst. jméno je ve 2. p.

Další odpovědi
ivzez

Jsou správně dva kusy nebo dvou kusů?

Záleží na kontextu.
Karel má o 102 kusy „něčeho“ více než Petr.
Bez 102 kusů …

mosoj

Já bych to skloňoval.

Edison

Lepší a názornější by ještě bylo psát číslovky svlovy:
Sto dvě krabice, sto dva krabic. Taky sto dvou krabic. Ale prý není chybou sto dva krabic, což zní naprosto strašně, ale ještě to není tak výrazné, jako sto čtyřiceti dvou krabic, vs. sto čtyřicet dvou krabic.
Další zajímavá číslovka (je to vlastně číslovka? Podle mě ano, ale hádat se fak nebudu) je SPOUSTA. Všimli jste si, jak často je špatně skloňována? Včetně profesionálních mluvčí!

annas

ad Edison,

spousta je příslovce a postatné jméno.

http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?id=spou­sta

" spousta, -y ž velké množství, značný počet: spousta sněhu; stálo to spoustu peněz

□ spousta, spoustu přísl. hodně 1, mnoho 2: bylo tam spousta lidí

"Mezi z.č. se řadí i číslovky neurčité: několik, pár, mnoho, nemnoho, více, vícero, málo, nemálo, tolik, kolik, nejeden, …

Hranice mezi těmito výrazy a dalšími substantivy označujícími neurčité množství (spousta, trocha, troška, špetka, kapka, hromada, moře, …) bývá stanovena podle potřeb konkrétního popisu (srov. praxi v jednotlivých slovnících, popř. ve slovnědruhovém značkování jazykových korpusů). "

Edison

Děkuji… Je to tak, když si to tak uvědomím…