Daniel16

Je správná i možnost: v DIVÁKÁCH nebo jen v DIVÁCÍCH?

Nejlepší odpověď
annas

Je menší rozdíl ve skloňování obce a pojmenováním diváka. – tedy ty Diváky x ti diváci., jak se dovíte níž.

1. Napsal jste velké D, takže jde zřejmě o obec Diváky. Je to pomnožné podst. jm., které může mít v 6. p. koncovku -ách stejně jako -ích. Oba tvary jsou správné. Zřejmě je název obce odvozený od obecného jména divák.

2. Pokud jde o diváka, mn. číslo diváci – pak platí v 6. p. mn. č. spisovná koncovka -ích, tedy v divácích.
Pozor!! Koncovka -ách se dnes považuje (vedle koncovky -ích) za rovnocennou variantu jen u slov expresivních.

Např. školácích/ško­lákách, divácích/divákách, u zdrobnělin – rybníčcích/ryb­níčkách, u slov ze „života“ – teplácích/teplá­kách atd.