vivatisCZ

Je špatné to, že se neustále hrabu v minulosti?

Tento týden jsou prázdniny.Já jen vzpomínám na to jak ty prázdniny byli minulej rok.Většinu času také vzpomínám na šestou třídu.Nebo se dívám jinam do minulosti.Např. na letní prázdniny 2012.Vzpomínám na ty časy rád i když vím, že se vrátit nedají a že na tom už nic nezměním.Jak často vzpomínáte na minulost vy a má vůbec cenu do minulosti ohlížet?

Nejlepší odpověď
iceT

Nemá cenu se ohlížet na špatné vzpomínky,na ty hezké by se zapomínat nemělo.Pokud jsou tvé vzpomínky hezké,tak to za to stojí,hrabat se ve zlých vzpomínkách nemá smysl.Ani ve staré minulosti.co bylo,to bylo,to už nezměníš.

Další odpovědi
balca

žij přítomností a budoucností

marijakes

Minulost je historie, ta naše vlastní je krátká, ale pro nás také důležitá. Zavzpomínat si není špaté a mnohdy je to dokonce důležité. Pro budoucnost se můžeme poučit jen a jen z vlastních chyb, které jsem udělali – tedy již dříve, nepomůže nám kázání o tom, co se stane, když......Vzpomínat na něco hezkého je uchování si pocitů, které bychom chtěli zopakovat a podle toho bychom se mohli i chovat. To špatné, co jsem zažili, prožili vidíme po čase třeba s nějakými zkušenostmi úplně jinak. A tak se stále učíme zvádat součastnost, plánovat budoucnost na základě naší minulosti. :)
Vzpomínej, žij, a plánuj. :)

Damiana

V minulosti se s nostalgií hrabeme hlavně tehdy, když nás netěší přítomnost nebo se dokonce bojíme budoucnosti. Není to zas tak úplně chyba, protože alespoň máme na co vzpomínat a to hezké si můžeme zopakovat nebo ještě vylepšit. Stačí vědět co přesně se ti líbilo, co tě bavilo a pokračovat v tom.
(Pochopitelně nehovořím o ztrátě blízkých apod.)

hanulka11

Nemá cenu se vracet – k ničemu tě to neposouvá. Já osobně se nerada hrabu v minulosti- co bylo již nevrátím.
Žiji tím co je a těším se na nové věci co život přinese.

anonym

Minulost by pro Tebe měla být poučením. Občas si vzpomenout, to rozhodně není na závadu. Měl bys ale umět minulost uzavřít.
Chybou je nežít přítomností. Přemýšlej o tom, proč se nedokážeš radovat z toho, co máš právě teď. Je krásně, přichází pomalu jaro, za chvilku skončí školní rok a budou další prázdniny. Proč by ses nemohl ráno probudit s tím, že se těšíš na školu, na spolužáky, že máš před sebou další úžasný den?
Někdy to je o tom naučit se kolem sebe dívat a jindy zase jenom o tom naučit se na svět dívat trochu jinak.
Kdybychom se měli hrabat jenom v minulosti, tak bychom nepotřebovali současnost a už vůbec ne budoucnost.