Lukáš Rusek

Je špatné, když používám zubní pastu s velkým obsahem fluoridů, ale nepolykám ji?

Ovlivňuje to nějak zuby?

Odpovědi
dubraro

Zubní pasta není určena k tomu, aby se polykala.

dr.luha

V malém množství nevadí, velké dávky mají opačný účinek – rozpad zubů a kostí. V SS amerických to mají horší. Tam dostávají slušné dávky prostřednictvím pitné vody.

anonym

Normální pasta by měla mít fluoridu do 1500 ppm, léčivá do 2500 ppm a to by člověku uškodit nemělo –

Obsah fluoridu má zásadní význam v prevenci vzniku zubního kazu. Zubní pasty s fluoridy snižují při pravidelném používání kazivost chrupu o 20–30%. Většina fluoridovaných zubních past obsahuje fluorid sodný (NaF), fluorid cínatý, aminfluorid nebo monofluorofos­forečnany (MFP). Podle obsahu sloučenin fluoru se pasty rozdělují na zubní pasty vhodné pro děti s obsahem 250–500 ppm F, běžné zubní pasty pro dospělé s obsahem fluoridu 1000–1500 ppm F a terapeutické zubní pasty s obsahem 1800–2500 ppm. Pro děti do 4 let vělu jsou vhodné zubní pasty s nižšími koncentracemi fuoridů – důvodem je riziko vzniku skvrnité skloviny při opakovaném polykání pasty. Fluoridované zubní pasty při aplikaci 2× denně jsou považovány za velmi účinné prostředky při předcházení vzniku zubního kazu. Zvyšují koncentraci fluoru ve slině na dobu několika hodin, zyvšují koncentraci fluoru v plaku, brání demineralizaci a podporují remineralizaci povrchu skloviny.

http://www.zu­by.cz/ustni-hygiena/ktera-zubni-pasta-je-nejucinnejsi.html

Šidlo

samozrejme

ono, aj elmex pokazí zuby z prebytku fluóru

ak pijete veľa čaju a jete veľa ovocia a zeleniny, dostávate dostatok fluóru