FlAsh_7

Je špatně fotit fotky se středovou kompozicí?

Odpovědi
elkon

Záleží co chceš fotit a proč. Pokud chceš mít ostrý jen střed, tak ano. Já fotím jen se zaostřováním vícebodovým, chci mít fotku co nejvíce reálnou.

Dochy

Záleží co a proč fotíš. Většinově se nedoporučuje, to ale neznamená, že to zrovna pro Tvůj případ je špatně. Průkazovou fotografii bych asi jinak nefotil 😉

autacek

Jak u kterých fotek, obecně se ale doporučuje dodržovat kompozici tzv. zlatého řezu.

Emefej

Špatné to není, některé náměty si o středovou kompozici přímo říkají, třeba některá architektura. Zkus vyfotit Tádž Mahal nějak jinak a dopadne to blbě.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Dochy

Elkon> Nezaměňuješ kompozici a ostření?

elkon

Ne. Ostření jedním bodem upřednostňuje zaostření od středu fotky. Ale je fakt, že to je určitá jistota. Nemusí to být vždy špatně. Podle typu foťáku, lze třeba ostřícím bodem pohybovat, ale Ondřej Neff to nedoporučuje. Tady je zajímavé povídání. https://diginef­f.cz/zaostreno-na-ostreni/

Dochy

Ale Flash se neptá na ostření, ale na kompozici…