_Bůh_

Je současný spor o Ukrajinu trapný?

Dnes na Novinkách: „Kyjev tím podle médií splnil ruskou podmínku pro to, aby se ve středu mohli v Paříži setkat zástupci Ukrajiny, Ruska, Francie a Německa k jednáním v tzv. normandském formátu o urovnání ukrajinského konfliktu.“ Zdroj: https://www.no­vinky.cz/zahra­nicni/evropa/cla­nek/kyjev-na-ruskou-zadost-stahl-z-parlamentu-zakon-o-krymu-a-donbasu-40384988#dop_­ab_variant=0&dop_sou­rce_zone_name=no­vinky.web.nex­ttoart&dop_req_id­=Ik4T7T0JoID-202201250818&­dop_id=40384988

Já nevím, ale já si při takových zprávách připadám, jako kdybych četl nějakou učebnici dějepisu, kde se Rusko hašteří s Francií o území. Není to trochu trapné, dělat takováto jednání v roce 2022? Proč Putin nestáhne vojsko zpět do kasáren, a nehledí si každý svého? Má se řešit popel ve vzduchu (zdravím Ostravu), nové způsoby vytváření energie, vysílání sond na Mars, které budou hledat vodu, které je nedostatek. A místo toho se tu bude dělat nějaká normandská schůzka jak za krále Kladska. Mně je trapně za ně. Potvrdil Einstein svoji chytrost, když řekl, že lidská hloupost je nekonečná? A co na to Jan Tleskač?

Nejlepší odpověď
Aappo

Nevím, co by na to řekl pak Tleskač, ale divím se, že se divíte, že mají mocenské státy nebo pakty své politické, ekonomické a bezpečnostní zájmy.

Co vím, tak Rusko se nikdy nevzdalo ambice obnovit statut carského impéria, což jde v ruku v ruce s obsazováním jednotlivých území v Evropě s postupnou infiltrací svých zájmů skrz národní vlády.

Zákon reakce a protireakce. Když Rusko zavádí v Evropě své satelity, přes spojence posílání na hranice tisíce vojáků, NATO reaguje přirozeně posílením jednotek na Balkáně na základě žádosti těchto zemí.

Mně to trapné nepřijde, riziko ze strany Ruska je stále aktuální a Západ už jednu facku dostal za svou strategii politiky appeasementu. To, že ovšem Ukrajina je komplikované území i bez ruské paže, je samozřejmě pravda.

A jinak Einstein měl pravdu. Lidská hloupost a ješitnost je opravdu asi nepřekonatelná.

Další odpovědi
Drap

Ty to tedy vidíš velmi zvláštně. Je vidět jak tě mají média zpracovaného. Vidíš situaci zcela nereálně. Putin je na svém území. Proč USA nestáhne vojska z Polska, Litvy. Bulharska, Rumunska, Ukrajiny a z dalších?

Kryšpín

Ústava Ukrajiny z roku 1990, – Nebude v žádném bloku a nikam nebude vstupovat.

Ametyst

Nesmyslné a trapné, ano. Proč by měl právě Putin stahovat vojska, když je stále na svém území, to už je narativ pisálků. Na rozdíl od vojsk USA a Velké Británie, které si ze zemí Střední a východní Evropy udělaly základny. Tím nás samosebou ohrožují. Hloupá politika Západu jen docílí toho, že se Putin víc skamarádí s Čínou.

paul1

Všechny varianty možného konfliktu jsou možné (bohužel). Rusko se bojí, že bude mít u hranic demokracii a prosperující stát. Lépe mu vyhovuje chudobnější Ukrajina. Také tam má své zájmy – vyrábí se tam vojenská technika. Dále Krym nemá vodu, koryto, kterým proudila na Krym, je odstavené. Takže důvody jsou, ale daly by se vyrokovat. Že Ukrajina chce do NATO, když má takové sousedy, to se tedy nedivím. Kdo by jí pomohl?
A ještě – vojska (minimální), které na hranicích EU jsou, jsou přece v zemích NATO. Takže tam problém nevidím. To je to samé, rovnoprávní území, jako Ruská federace. Takže zbývá jen doufat, že zvítězí zdravý rozum. V tom nám Pán Bůh pomáhej (nám – proto, že se tento problém týká i nás, je to jen pár kilometrů od nás).

_Bůh_

Drap: Nejsou to vojska USA ale vojska NATO. USA nestáhne svá vojska, protože si to dané země nepřejí, bez přítomnosti Američanů by byli terčem. Jestli tomu nerozumíte, tak nevím. Ono to má svůj důvod, proč tam jsou.

Rozdíl je v tom, že vojáci USA/NATO jsou na svých NATO/smluvních základnách. Nemají žádné základny u státních hranic. Žádná země si nedělá vojenskou základnu u hranic, to strategicky nedává smysl. USA/NATO vojáci se pohybují na svých základnách. NAOPAK ruské vojsko, v počtu 100 tisíc mužů (!) se pohybuje u hranic, kde Rusko ani žádnou základnu nemá.
Buďto ten rozdíl vidíte nebo ne, to už je vaše věc. I Putin ten rozdíl vidí, jen účelově navyšuje tlak na Ukrajinu.