Avatar uživatele
Registrovaný

Je směnka platná, je-li na ní chybně uveden název společnosti?

Můj přítel podepsal vlastní směnku s dodatkem "bez protestu" na 10 000 Kč. Platit se má na řád a je zde uvedena adresa a IČO. Jenže u názvu společnosti např. BATOLE s.r.o. je mylně uvedeno BATOLE, a.s. Dále směnka uvádí místo placení a tam je uvedeno Praha Komerční banka a číslo konta. Prosím Vás, je tato směnka platná, když se tam uvádí chybné označení firmy? Firma není akciovou společností, ale společností s ručením omezením. Děkuji.

Odpovědi:

Avatar uživatele
Bronzový

Smenka platna neni.


Avatar uživatele
Bronzový

Směnka platná nebude, protože je zapotřebí, aby bylo přesně označeno, na řad (!!! skutečně krátké "a", ne tedy na řád) koho se má platit, avšak zákon nijak nespecifikuje požadavky na jeho vymezení. V případě směnek je zákon velice striktní co se náležitostí týče, výjimky se téměř nepřipouští; avšak pokud někdo sjednával směnku ve svůj prospěch, měl myslet i na to, aby bylo možno jej bez potíží identifikovat.
============================== ==============================
Doplňuji: Takové řešení by ovšem bylo v případě, kdy by existovaly dvě společnosti BATOLE, jedna ve formě a.s. a druhá ve formě a.s. Tato situace by však nastala jen stěží, obchodní firma (tedy název společnosti) by neměla být zaměnitelná. Pokud sedí ostatní identifikační údaje, raději bych zaplatil. 10.000,- Kč není tolik.

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Registrovaný

s.o.s.

Avatar uživatele
Pokročilý

Hans51-děkuji za odpověd-omlouvám se já jsem omylem napsala "na řád" ve směnce je uvedeno přesně " na řad " co je dle zákona.Problém je jen mýlně uvedeno u firmy a.s. protože se jedná dle výpisu o s.r.o. Je směnka neplatná a pokud ano jak ji máme stornovat ?

Avatar uživatele
Registrovaný

s.o.s.

Doplnuji-na směnce je uvedeno Batole a.s. adresa a IČO je správně. V živnostenském rejstříku je uveden název Batole s.r.o. atd.

Avatar uživatele
Bronzový

Hans51

Omlouvám se za zmatenou odpověď, brzy ráno bych neměl odpovídat na složité věci :-)

Osobně bych svému směnečnému závazku (tedy ve Vašem případě úhradě 10.000,- Kč) dostál; lze-li společnost dostatečně identifikovat dle jiných údajů, neplatnost to nejspíš nezpůsobí. Vy se ze směnky vyvážete splněním povinnosti, tedy úhradou částky na účet. Tuto skutečnost lze dokázat např. výpisem z účtu.

V opačném případě se vystavujete nebezpečí soudního řízení, které je drahé a táhne se dlouhou dobu. Pokud by pro Vás nedopadlo příznivě, budete muset uhradit nejen směnečnou sumu, úroky z prodlení, odměnu ze směnečného peníze, ale i náklady právního zastoupení protistrany (své samozřejmě také). Advokáti, věnující se směnkám, jsou drazí.

Závěrem jen doporučení: Směnky nepodepisovat!

Avatar uživatele
Registrovaný

s.o.s.

Děkuji Vám za Váš čas a taktéž za výstižné vysvětlení.Budeme se řídit Vaší radou.

 

Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Právo a zákony

Zlatý Drap 2159
Zlatý standa 1252
Zlatý ivzez 925
Zlatý mosoj 677
Zlatý gecco 534
Zlatý led 531
Zlatý zzzzz 450
Zlatý Michal Kole 436
Zlatý marci1 432
Zlatý JájsemRaibek 399

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.