s.o.s.

Je směnka platná, je-li na ní chybně uveden název společnosti?

Můj přítel podepsal vlastní směnku s dodatkem „bez protestu“ na 10 000 Kč. Platit se má na řád a je zde uvedena adresa a IČO. Jenže u názvu společnosti např. BATOLE s.r.o. je mylně uvedeno BATOLE, a.s. Dále směnka uvádí místo placení a tam je uvedeno Praha Komerční banka a číslo konta. Prosím Vás, je tato směnka platná, když se tam uvádí chybné označení firmy? Firma není akciovou společností, ale společností s ručením omezením. Děkuji.

Odpovědi
sesednizkola

Smenka platna neni.

Hans51

Směnka platná nebude, protože je zapotřebí, aby bylo přesně označeno, na řad (!!! skutečně krátké „a“, ne tedy na řád) koho se má platit, avšak zákon nijak nespecifikuje požadavky na jeho vymezení. V případě směnek je zákon velice striktní co se náležitostí týče, výjimky se téměř nepřipouští; avšak pokud někdo sjednával směnku ve svůj prospěch, měl myslet i na to, aby bylo možno jej bez potíží identifikovat.

Doplňuji: Takové řešení by ovšem bylo v případě, kdy by existovaly dvě společnosti BATOLE, jedna ve formě a.s. a druhá ve formě a.s. Tato situace by však nastala jen stěží, obchodní firma (tedy název společnosti) by neměla být zaměnitelná. Pokud sedí ostatní identifikační údaje, raději bych zaplatil. 10.000,– Kč není tolik.

s.o.s.

Pokročilý

Hans51-děkuji za odpověd-omlouvám se já jsem omylem napsala „na řád“ ve směnce je uvedeno přesně " na řad " co je dle zákona.Problém je jen mýlně uvedeno u firmy a.s. protože se jedná dle výpisu o s.r.o. Je směnka neplatná a pokud ano jak ji máme stornovat ?

s.o.s.

Doplnuji-na směnce je uvedeno Batole a.s. adresa a IČO je správně. V živnostenském rejstříku je uveden název Batole s.r.o. atd.

Hans51

Omlouvám se za zmatenou odpověď, brzy ráno bych neměl odpovídat na složité věci 🙂

Osobně bych svému směnečnému závazku (tedy ve Vašem případě úhradě 10.000,– Kč) dostál; lze-li společnost dostatečně identifikovat dle jiných údajů, neplatnost to nejspíš nezpůsobí. Vy se ze směnky vyvážete splněním povinnosti, tedy úhradou částky na účet. Tuto skutečnost lze dokázat např. výpisem z účtu.

V opačném případě se vystavujete nebezpečí soudního řízení, které je drahé a táhne se dlouhou dobu. Pokud by pro Vás nedopadlo příznivě, budete muset uhradit nejen směnečnou sumu, úroky z prodlení, odměnu ze směnečného peníze, ale i náklady právního zastoupení protistrany (své samozřejmě také). Advokáti, věnující se směnkám, jsou drazí.

Závěrem jen doporučení: Směnky nepodepisovat!

s.o.s.

Děkuji Vám za Váš čas a taktéž za výstižné vysvětlení.Budeme se řídit Vaší radou.