autacek

Je slyšet při nadzvukové rychlosti v letadle hluk z letadla?

Kdo někdy letěl byť i malým letadlem, jistě mi dá za pravdu, že letadlo dělá hluk a vůbec to není taková idylka, jak to vypadá ve filmech. Jak je to ale u nadzvukových letadel? Dá se „ulétnout“ třeba hluku, co dělají motory, či obecně hluku vně? A pokud ano, či ne, jak je to možné?

Nejlepší odpověď
Dochy

Nedá, hluk bude nejspíš ještě horší. Zvuk se šíří konstrukcí stroje. Všude, kde je nějaké přímé mechanické spojení, je i přenos zvuku a cestovat letadlem bez mechanického spojení mezi motory, křídly, trupem a sedačkama by se Ti asi nelíbilo.

Další odpovědi
dubraro

Pasažér se vůči motorům a jiným zdrojům hluku nepohybuje, takže je samozřejmě slyší.

Jak probíhal let nadzvukovým dopravním letadlem zde: http://www.con­corde.wz.cz/in­dex2.php?page=flig­ht

mosoj

Ano, zvuk motorů v kabině slyšet není. V kabině je ale slyšet aerodynamický zvuk a vibrace draku letounu. Intenzita těchto zvuků je odvislá od polohy naslouchajícího v letadle.

Kepler

Řekl bych, že uletí jen hluku proudu plynů, poté co opustí trysky motorů, tedy tomu co slyší především pozorovatel na zemi. Tomu, co se přenáší konstrukci letounu ne.

led

Ano, silne tlmene, ale kým sa lietadlo dostane do tejto rýchlosti, človek si na tento zvuk zvykne a už si ho neuvedomuje.

led

mosoj, žiaľ, musím vás poopraviť,
aj v kabíne je počuť motory, ale sú konštrukčne tlmené, aby hluk nebol škodlivý a nepríjemný ľudskému organizmu… Letela som rôznymi typmi východnej a západnej produkcie od malých až po obrov a vždy som motory počula aj keď stáli na zemi a „túrovali“ motory pred štartom aj počas letu, ale človak si akosi zvykne a už si to potom neuvedomuje..

mosoj

Hm, vsadím se, že jsi v nadzvukovém letadle nikdy neletěla, načež nadzvukovou rychlostí a ani jsi zřejmě nikdy nemluvila s pilotem nadzvukového letadla. Po proběhnutém sonickém třesku je v kabině proudové stihačky motorové ticho.

led

V stíhačke som naozaj neletela ale s pilotmi nadzvukových strojov, pre zaujímavosť aj s kozmonautami, alebo podľa amerického poňatia astronautami. som hovorila,
na osvieženie znalostií o šírení zvuku si skúste otvoriť učebnicu zvuku.
Ak sa pohybujete spolu so zdrojom zvuku vnímate ho súčasne s jeho vyvolaním. Ten posun je v závislosti rýchlosti a vzdialenosti pozorovateľa voči zdroju zvuku. To vie už tretiak v základnej škole.