Avatar uživatele
Wnaty

Je slušnost lidí daná generačním rozdílem, nebo je to čistě v jedinci?

Dobrý den. Dnes se mi v šalině stalo něco neobvyklého. Seděla jsem v takřka prázdném vagónu. Přistoupil stařík, muž kolem 80. Sednul si za mě, bylo tam kupa volných míst. Dojeli jsme na další zastávku a tam přistoupil muž kolem 50, šalina byla až na pár lidí skoro prázdná. Dotyčný měl v ruce takové ty hůlky na rychlou chůzi (nevím přesné pojmenování) a sportovní oděv, asi se byl projít. Byl trochu při těle. Stál přímo přede mnou a upřeně na mě zíral. Stoupla jsem si a pustila ho sednout. Beze slov se posadil. Stoupla jsem si k tyči a držela se, s tím, že za pár zastávek vystupuji a že si na volná místa raději nesednu, kdyby přistoupil podobný jedinec. Na další stanici stařík kolem 80ky vstal a řekl mi, ať se posadím, vřele se na mě usmál. Řekla jsem, že to je v pořádku, že za chvilku vystupuji, ať sedí. On se ale nedal odbýt a řekl, že ten chlápek co mě vyhnal si mohl sednout kamkoliv jinam, že je nezdvořilý a ať se posadím. Odešel k tyči stoupl si a koukal, dokud si nesednu. Posadila jsem se a on se na mě velmi široce usmál.
Toto nebyl jediný případ, byla jsem svědkem, kdy těhotná žen musela pustit paní kolem 60 a paní za ní, kolem 80 pustila těhotnou sednout.
Ptám se tedy, myslíte že taková vychovanost, zdvořilost a laskavost je podmíněna věkem a dobou, kdy byli lidé vychováni (samozřejmě ne všichni, vždy se na obou stranách najdou jedinci z obou případů), nebo je to čistě otázka jedince? Jaký na to máte názor?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 7Pro koho je otázka zajímavá? quentos, dudu, iceT, johana 56, fcoop, marci1, da ny před 3270 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
gecco

Mezigeneračně se může posouvat hranice ´slušného´, ´přijatelného´, ´vhodného´…

Ale vždy takové chování vychází z výchovy jedince.
😉

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
marci1

Slušnost, vychovanost, zdvořilost, laskavost, příjemné vystupování, mít rád lidi, usmát se na lidi. Mělo by to být být krédem pro všechny. Nezáleží na věku. Samozřejmě hlavní podíl na slušném a vhodném chování má výchova, zejména v rodině. Také samozřejmě ve škole, v různých kroužcích, kam děti chodí ap. Za něco mohou trochu i podědené geny, na které se však nedá vymlouvat. Měla jsem profesorku, která vychovávala dívky k tomu, aby byly za každých okolností dámou a chlapce, aby byli pravými gentlemany. Myslím, že jsme si z toho hodně vzali. 🙂

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
arygnoc

v prvom rade je to dané výchovou.
menej často odpozorovaním, pochopením, ale aj to sa stáva (napr. človek z problémovej rodiny bez vychovania – a získal slušnosť z vlastnej skúsenosti, odpozorovaním).
a samozrejme jedincom, ktorý bol ku slušnosti vychovaný.

;-Q

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
fcoop

Obecně – slušnost,taková ta úplně obyčejná.....trochu se vytratila,že?
Nemá smysl rozvádět to,zná to každý.
Asi to bude i výchovou.
Jiná věc je případ „Případ Neomaleného Prasete“.
Takoví byli vždy,na pohlaví nezáleží.
Zajímavé je,že takové NP bývá vždy starší ročník – zřejmě budou frustrovaní,plni zloby a jen se třesou na výměnu „názorů“.

Dozvěděla by ses novinu,že za jejich mladých časů…atd.

To video je vážně mňamka…

http://www.li­dovky.cz/zena-vulgarne-nadavala-v-metru-lepsi-aby-se-ridic-nezapojoval-tvrdi-dopravni-podnik-gzv-/zpravy-domov.aspx?c=A130917­_095129_ln_do­mov_sk

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
da ny

Děvče zlaté,
až mne vyděsil kus pravdy, který jsi tak pěkně popsala/vypozo­rovala :)
Mám stejné poznatky z MHD a čekáren ve zdravotnických zařízeních…
Bohužel musím konstatovat, že nejvíce „neurvalců“ zaznamenávám z řad mladých lidí (chlapců, mužů), možná je to nezralé mládí, rebelie, anarchie a nevycválanost. Snad i nedostatek „dobrých“ vzorů (výchova, film, knihy…), mnozí z toho snadještěi vyrostou… ;).
Stáří bývá zkušené, tolerantnější, shovívavé i trpělivé. „Výchova“ (nejen v rodině) a životní zkušenosti hrála u 75 – 80 letých jistě významnou roli :)
Nejméně tolerantní a pichlaví jsou lidé mezi 55 – 65 rokem, v tom máš asi pravdu :(.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Nevíteto?

Doufám že jsou to ojedinělé případy (ti co chtějí na tvoje místo, když je celý autobus prázdný, nebo ta z videa od fcoop), naštěstí takovou zkušenost nemám takže to snad tak zlý nebude 🙂

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
anonym

Nikdo mne bohužel nemohl vychovat (naučit mne empatii, ctižádosti, …), leč přesto je mi slušnost, ochota pomáhat atp. samozřejmostí. Dle sesbíraných dat mohu jen podotknout, že výchova toliko nezmůže, leč sám život…

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
led

Je to vždy o človeku a jeho vzťahu k spoločnosti a seba samému.
,
Nebudem písať o mladých a starých, o generačnom probléme – každý má právo byť unavený, či fyzicky slabší.
Už som videla aj prípad, keď vekovo jasný dôchodca postavil zo sedadla chlapca, ktorý mal problémy s nohami, napriek niekoľkých voľných sedadiel o pár krokov ďalej. Nevidím dôvod, aby aj mladí uvoľňovali miesto starším, ak je neďaleko bezproblémovo prístupne voľné sedadlo.
Ale nehanbím sa požiadať viditeľne zdravého dôchodcu, nielen mladú slečnu, či mládenca krv a mlieko o uvolnenie miesta, ak mám zdravotné problémy, alebo som unavená. Veru, páni, aj ženy, bez ohľadu na vek, bývajú občas unavené.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Šidlo

Wnaty, viete.....v kra­jinách vých.Európy je psychopatické a akékoľvek zverské správanie považované za správne a žiadúce.....vše­obecne sú deti, ženy (hlavne tehotné a matky malých detí), seniori, chudobní a menšiny považovaní za odpad, v lepšom prípade ľudí 2.kategórie…pri dlhodobom prístupe spoločnosti k nim je bohužiaľ normálne (hoci rovnako hnusné a amorálne), že tieto skupiny začnú bojovať o odrobinky a robiť si zle, vždy, keď sa dá…viete, obete robia obete…googlite ,,špirála násilia"

všimnite si, že aj v iných krajinách, hoci vyspelých, zvyknú menšiny bojovať proti sebe, hlavne ak sú obe nejako diskriminované
napr. v USA, kde platí: produkuj alebo chcípni…je to medzi mladými a starými (teda dvoma málo produktívnymi skupinami) dosť zlé, myslím

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
gecco

Fcoop → frustrovaní, nebo nadmíru rozjaření – a třeba ožralí…
😉
Takovejch potkávám po Praze taky dost – kupodivu více ´zlobí´ ti mladší – a taky (viz video) často pomůže ´zahartusit´ (facku jsem použít ještě nemusel 😉.

před 3270 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek