hapiky

Je slovo touha zoodpovědné za téměř veškerou činnost lidstva, za jeho pokrok a pády?

Touha může být dobrý motor(touha poznání), ale také špatná-války, závist apod. Vypadá to tak, že se touha musí stále „krmit“, jinak se dostaví úpadek, kolaps, jak před nedávnem napsal Dudu.

Odpovědi
Edison

Myslím, že za pokrok je odpovědná spíše lenost a pohodlnost. V mnoha případech ale také bláznovství a omyl.

Drap

Ne, neni

quentos

Touha možná, ale „slovo touha“ určitě ne.
Marná snaha o rádobyhlubokou otázku.

dudu

Edisona bych ještě doplnil o zvědavost a pochybování.

annas

Myslím si,i že touha je jakási náhražka za nedostatek vůle. Ale i přesto není touha zodpovědná za veškerou činnost lidstva. Přece existuje lhostejnost …

Pokud vůle nestačí = vnitřní síla, toužíme dosáhnout něčeho vnějšího. Je třeba mít trpělivost a vytrvalost – je správné i uvědomit, že k tomu, po čem toužíme, jsme si vybrali špatnou cestu.

Touha často znamená vlastnit, takže je pravda, že někoho může dovést k záhubě. Někdo touží po tom, co má druhý, závidí mu, takže může rovněž ublížit. K čemu vede touha po penězích?

Proto se domnívám, že vůle je důležitější než touha, Chci to tak udělat,, než jen třeba melancholicky či dychtivě toužit…

"Hlavní schopnosti člověka jsou rozum a vůle; rozum, který je nutno vést k pravdě; vůle, kterou je třeba podrobit ctnosti. První je dílem logiky, druhé dílem etiky.“ Denis Diderot

Zdroj: https://citaty­.net/citaty-o-vuli/

Možná, že poznávat, objevovat něco nového, mění svět, který se především v oblasti techniky zdokonaluje. Ale zpravidla těm prvním se nedařilo, byť po slávě toužili, ale neměli úsoěch…

Někde jsem na toto téma vložila otázku, ale nemůžu ji najít

Ale s touhou souvisí často i morálka, takže ta vztahy mezi lidmi zhoršuje.

Michala11

Touhu krmí otevřená mysl a přesně naopak. Copak právě touha po vědění není motorem života- lidstva?!

ivzez

Není.
Žádné slovo nemůže být za něco odpovědné.
Odpovědnost je vždycky na lidech.
(Bez ohledu na to, co je motivuje.)

hapiky

annas: První obvykle přijde touha nebo vůle? Já myslím, že touha stojí na počátku, až potom potřebujeme vůli.
Rozum a vůle by měli být asi sourozenci, ne-li dvojčata?

annas

Napsala jem, že vůle je důležitější než touha. Vůle je cílevědomé jednání, touha je přání.

Poku po něčem toužím a nechci pro to nic udělat, tak je opravdu vůle důležitější.

Podle psychologie vůle je vlastnost, která nás k něčemu vede. – např. vytrvalost, zodpovědnost.

Ale někdy člověk jedná tak, že neposlouchá rozum. Nebere odpověwdnost za své jednání.

Jak napsal Diderot – rozum patří do logiáky, vůle do etiky. Jde o jiných druh vlastností,

Někdy je vůle projev i rozumu, nebo naopak jindy stojí vůle proti rozumu.

Jde o různé pohledy na význam těchto pojmů, mění se podle pohledu filozofů a pschologů.

Edison

Vůle bez touhy – přání neexistuje. Naopak ovšem ano. Jediná výjimka: Pokud někdo neco udělá z donucení. Tam není ani přání, natož touha, přesto se objeví vůle to udělat. To je ale o širším kontextu s okolím, nikoli o subjetu.

hapiky

opravuji Rozum a touha by měli být…

ivzez

Rozum a toha mělY být…

hapiky

quentos: Kdo chce, ten rozumí, kdo nechce opravuje chyby.
PS: Opravte si nejprve své chyby…

ivzez

Hapiky,
na chybně formulovanou otázku se nedá odpovědět.

Odpovědnost vždycky byla jenom na lidech,
nikdy na slovech ani na lidských pohnutkách.

Např. války nazavinila chamtivost, rozpoutali je
chamtiví, nesmiřitelní, hloupí, … lidé.

Kdo chce, rozumí, kdo nechce, vozí se po těch,
kdo upozorní na nesmysl.

hapiky

Smysl otázky si domyslí i člověk s IQ průměrného bernandýna. Myslím, že všichni pochopili smysl, jen někteří dělají krky.

ivzez

Smysl odpovědí si domyslí i člověk s IQ houpacího koně a místo „kopání do těch, kteří upozornili na nesmysl“ příště otázku formuluje pořádně.