Je slovo „teď“ podstatné jméno nebo ne?

Doufám, že se neptám na nějakou prkotinu, ale zajímalo by mě slovo TEĎ, zda-li je to podstatné jméno nebo nějaké časové jméno… Děkuji, PP.

Nejlepší odpověď
annas

Teď je zájmenné příslovce, takže nemůže být podstatným jménem.

Někdy může mít i funkci částice – do teď, od teď, ale jde jen o hovorové tvary.

Ad Bolak, jak jste přišel na to, že příslovce může být podstatným jménem?

Další odpovědi
kathy-soo

„Teď“ není podstatné jméno, ale je to příslovce (času), ptáme se na něj otázkou „kdy?“

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/P%C5%99%C­3%ADslovce

bolak

Teoreticky by mohlo být TEĎ i citoslovcem a za určitých okolností dokonce i podstatným jménem, ale pokud to potřebuješ jen do hodiny češtiny na ZŠ, tak si pamatuj že teď je prostě příslovce a budeš mít pokoj :)

WeeBear

Ptáš se ‚kdy?‘-je to příslovec

Na podstatné jméno běžně ukazuješ ‚ten, ta, to, ti, ty, ta‘, aspoň u základky s si s tím bohatě vystačíš.