Kepler

Je slovo LÉKAŘ odvozeno od slova léčit, nebo lekat?

Když už tady byla řeč o cholesterolu, tak jsem si poslechl přednášku Dr. Hnízdila, kde tu možnost uvedl. Děkuji Aleshovi i Ametyst za podnět https://www.y­outube.com/wat­ch?v=dHdt-am1SyI

Občas mi totiž opravdu připadá, že lékaři si pacienty vyrábějí tím, že je lekají a pak si je přeposílají na různá odborná vyšetření. Svým způsobem je docela chápu, z čeho by pak žili?

Nejlepší odpověď
annas

Praslovanské l lěk6 se považuje za výpůjčku z germánštiny, kde však jsou pouze odvozeniny od předpokládaného léla – lék – gotština lékinon = léčit, lékeis lékař, starohornoněmecké lahhi – tvar. Germanská slova jsou pak asi z keltštiny- viz irskpé líaig = lékař.

Zatímco lekat ( budit strach) je odvozené od líčit, klást léčky. Ohýbat větvičky, natahovat oka.

Jiří Rejzek Etymologický slovník

Pokud vyjdu z významu slov, samozřejmě slova mají jiný význam i původ, ale je pravda,, že lékař občas někoho vyleká, především když oznámí např. jednu z nejhorších diagnóz.

Mně se stalo u EKG, že se nějak měření přerušilo a když naskočilo, objevily se nesmysly, že mám srdce na pravé straně „poškozené“ – tak přečetla lékařka. Reagovala jsem, že je to možná tím, že přístroj „stávkoval“, , sestra chtěla udělat EKG znova, ale lékařka nesouhlasila a poslala mě na ECHO. Zde lékař kroutil hlavou nad diagnózou.

Lékařka mě moc nevylekala, protože jsem na EKG nebyla poprvé, ale čert nikdy nespí.

Ale je pravda,. Že občas se někteří lékaři shodnou, jiní nikoliv. Vlastní zkušenost – 3 lékaři, u posledního další konzultant, shoda v diagnóze, ale každý jinak vyhodnotil rentgenový snímek, pokud šlo o rozsah zranění.

Už jsem několikrát zmínila své zkušenosti s neurčením diagnózy, proto
jsem přešla na alternativní léčení.

Další odpovědi
aliendrone

NJN, systém je nastaven tak, že čím víc lékař „léčí“, tím více vydělá. :(

Jenže pochop Keplere, KDYBY se měli lékaři platit ne zato, že „léčí“, ale že tě VYLÉČÍ, tak přinejmenším 2/3 našich Dr. Cvachů do roka chcípne hlady. :D :D :D

da ny

Lékař léčí, tedy předepisuje léky a udržuje některé nemoci, choroby.
To je má nejen osobní zkušenost.
Vážím si odborníků v oblasti porodnictví/gy­nekologie, stomatologie a chirurgie (když už to dojde
tak daleko). Ostatní obory (interní) jsou pro mne metoda pokus x omyl .
Doktor medicíny by měl především uzdravovat.
A tam si často pacient může pomoci (mnohdy musí) sám.
Postrádám informace široké veřejnosti od útlého mládí o předcházení chorobám.
Vznikají mnohdy zbytečně z nedostatku informací, z nedostatku „paliva“ pro správnou
biochemickou funkci lidského organismu.
Nadbytkem nahromaděných zplodin buněk. Kdo Vám kdy řekl, jak se jich včas,
Přirozenou cestou zbavovat?
Kdo nám kdy vysvětlil základy psychosomatiky? Jak na to, abychom si touto cestou
zbytečně nepřivodili zbytečné choroby? Kdo nás poučil, jak jim přibouchnout dveře
před nosem?
Kolik hodin užitečné psychologie se nám dostalo od (neznalých) rodičů, během ZŠ, SŠ… ?
A nejsou snad „civilizační choroby“ něco, s čím si medicína neví rady?
Proč a jaktože to „někdo“ nebo někde umí?

Slovo lékař nemám v oblibě. Příliš mnoho jich jen to „své“ pouze léčí…