Anikitos

Je skoro všechno jen o lidské víře?

Záleží jen na tom, čemu člověk upřímně věří a stává se to pak skutečností?

Třeba člověk trpící DID (mnohočetná porucha osobnosti) může mít několik osobností. Např. může mít i osobnost 6-letého dítěte, které jedná a myslí jako dítě – stejně tak i jeho fysická síla odpovídá síle 6-letého dítěte a ani v případě nebezpečí nedokáže vyvinout větší fysickou sílu, dokud u něj v tu chvíli převládá tato osobnost.
Dále pak může mít osobnost inteligentního člověka s různými vědomostmi (např. právními), které ale ty další osobnosti nemají.

Někteří vědci si myslí, že lidé s DID si jen myslí, že mají víc osobností. Jiní říkají, že skutečně mají víc osobností, a že každá z nich je zcela jiná — až k neuvěření se detailně mění jejich charakterové chování, a dokonce i další věci (návyky, schopnosti, dovednosti) např. změna rukopisu, dominance levé a pravé ruky a inteligence.

Jsou ještě další vědci, kteří si sice myslí, že daný člověk má v sobě několik osobností, ale způsobuje si to sám, a to tím, že VĚŘÍ, že v sobě dané osobnosti má. Bylo prý prokázáno, že když u tohoto člověka dojde k přeměně osobnosti, dochází taky k chemickým reakcím v těle (hlavně v mozku, ale i po celém těle) a skutečně se tak se změnou osobnosti změní i např. fysická síla té osoby.
Říká se, že blázen svým přeludům věří. A pokud je to upřímné, jako v tomto případě, může se to stát skutečností?

Taky jsem slyšel o člověku, který každý den fyzicky i duševně trénoval svou fyzickou sílu a stal se pak až neuvěřitelně silným… A to díky tomu, že (skutečně) věřil v nárůst své síly přes duševní cvišení (meditací).

Napoleon Hill řekl: „Cokoliv si lidská mysl dokáže představit a čemu dokáže uvěřit, toho lze dosáhnout.“ I kdyby to (ta představa) byla sebevětší hloupost, myslím si, že není možné si představit něco, co by v celém vesmíru nemohlo existovat.

Nejlepší odpověď
annas

Vzpomněla jsem si na verše ze sbírky Jitřní písně od Svatopluka Čecha – „Sláb jenom ten, kdo v sebe ztratil víru a malý ten, kdo zná jen malý cíl.“

Člověkl musí věřit sám v sebe …

Myslím s, že máme v sobě určitou vnitřní sílu,. . Pokud ji odhalíme, pomůže nám skutečnit své sny a různé představy o životě. Věříme, že se nám to podařží.

V této souislosti mě napadá, že je důležité si říct, že to chci udělat, věřím, že to udělám, nikoliv musím to udělat. To je rozdíl.

Už jednou uváděla slova Robeetě Fulhuma

„Věřím, že fantazie je silnější než vědění.
Že mýty mají větší moc než historie.
Že sny jsou mocnější než skutečnost.
Že naděje vždy zvítězí nad zkušeností.
Že smích je jediným lékem na zármutek.
A věřím, že láska je silnější než smrt. “

https://azcita­ty.cz/citaty-o-vire/

I když je víra důležitá, domnívám se, že člověk je celek, má různé vlastnosti, které se často projevují i vzhledem ve vztahu k druhým lidem.

Člověk by měl věřit nejen svému rozumu, ale i tomu, co má v srdci.
Rozum někdy zápasí se srdcem … záleží na tom, kdo vyhraje …

Neznám člověka s DID, takže k tomu se nemohu vyjádřit. Znala jsem jen schizofrenika, který jako jedna část rozdvohjené osobnosti si bral předměty, kterté se mu líbily.

Další odpovědi
Kepler

O DID nic nevím, ale nevěřím, že se z takto postiženého člověka může stát Herkules. Mysl je jedna věc a fyzická dispozice věc druhá. Z hovna bič neupleteš a když ano, tak nezapráská. Věřím ale tomu, že lidská víra v cokoliv dokáže dodat motivaci. Dokonce i smysl života.

Hlada

Víra je dobrá, ne ale všemocná. K DID se vyjadřovat nemohu. Hill je dobrý obchodník, jeho knihy se čtou a prodávají dobře. Bez dalších podmínek, které taktně neuvádí, samotná víra nestačí.

led

Nebudem sa vyjadrovať k človeku s DID, ale
Je naozaj všetko o viere, ale nie o viere v duchovno, ale o viere v človeka, viere v svoje schopnosti, o viere v ľudstvo.
Aj človek fyzicky nemohúci, ak sa nezlomí v duchu, vo svojom myslení, ale podieľa sa svojou vierou, svojimi znalosťami na živote, dokáže viac, než fyzicky zdravý a silný, schopný stromy vytrhávať zo zeme aj s koreňmi , ale mdlou mysľou, ten, čo prestáva myslieť ako človek. V myslení je moc viery.

Zviera žije len jeden život, ten svoj, ale človek myslí, sníva, dokáže využívať svoju predstavivosť… Hovoríte o prežívaní viac životov v jednom tele, ale to je práve v schopnosti myslenia, vo využívaní svojej fantázie a v schopnosti stanoviť si svoj cieľ, ktorý chceme dosiahnúť.

ivzez

Nikoliv, nic není „o něčem“, tedy ani „o víře“.

Bohužel jste uvedl nevhodný příklad. Nikdo z nás není
lékař ani psycholog a nikdo z nás není schopen posoudit,
oč přesně v případě DID jde.

Člověk, který denně fyzicky i duševně cvičil, zesílil po obou
stránkách díky cvičení, nikoliv „díky tomu, že tomu věřil“.

Napoleon Hill má pravdu.
Jeho myšlenka ale není „o víře“, týká se (sebe)motivace.

led

ivzez, nestačí len „fyzično“ ale je dôležité aj „duševno“. Viera nemusí byť vždy náboženstvo.
Ak neverím, že mi cvičenie pomôže, tak akokoľvek sa silím, nepomôže. ale ak si pri cvičení budem veriť, spojením „duševna a fyzična“ dokážem veľa.

ivzez

Led,
přečtěte si prosím mou odpověď ještě jednou.
Zdá se mi, že jste něco přehlédla.

Pozor také na záměnu sebedůvěry s vírou (to jsou dvě různé věci)
a na to, že nic není „O něčem“ (tedy ani O víře).

led

Ano, zámerne som sa nevyslovila k vášmu tvrdeniu „Nikdo z nás není lékař ani psycholog a nikdo z nás není schopen posoudit, oč přesně v případě DID jde.“ ktoré je scestné. Alebo snáď poznáte odborné profily všetkých užívateľov? Presne preto, že nie som fundovaným odborníkom na túto problematiku, som sa k DID nevyjadrovala „Nebudem sa vyjadrovať k človeku s DID“.
Ako odborníčka na presné formulácie, to snáď poznáte.