paul1

Je škodlivé, když mám přenosný telefon pevné linky trvale zasunutý v stojanu – nabíječce?

Jedná se mi o možnost poškození baterie.
Doplňuji: Jedná se o telefon zn. Philips. Já se snažím ho ze stojanu po nabití vyjmout, nebo nabíječku vytáhnout ze zásuvky, ale stále to neuhlídám. Nemohli jsme se sjednotit v názoru, či ho nechávat ve stojánku nebo ne. Ale ani po dnešku nejsem moc moudřejší, ale raději ho budeme dávat do košíčku k mobilům. Díky, P.

Nejlepší odpověď
Pepa25

Bezdrátové telefony se obvykle prodávají se základnou, ve které jsou trvalé zasunuté (pokud se telefon nepoužívá). Osobně mi baterie vydržely přiměřeně (=několik let).

Další odpovědi
Dochy

Měl by na to být konstruován, tzn. i nabíjecí obvody by měli nabíjet jen když je třeba. Účtu za elektřinu by mělo být fuk jestli to sluchátko máš ve stojanu pořád nebo jen přes noc (ale o záleží na konkrétním produktu)

Hlada

Nevím, jestli u všech, ale osobně mám zkušenost s ručkami Siemens A120 a A220, které jsou nabíjené trvale konstantním proudem. Koupil jsem do nich jinak velice kvalitní akumulátory Eneloop, které tímto režimem nabíjení po roce odešly.
Závěr: Jestli se telefon ve stojánku trvale zahřívá, nemá nabiječka žádnou regulaci proudu a v tom případě je potřeba buď používat články určené pro solární osvětlení, které snesou trvalé dobíjení nebo telefon nabíjet až po vybití.

anonym

Tyhle DECT telefony jsou stavěny na to aby se vracely vždy zpět do základnové stanice. dokonce se dají nastavit takže se tím automaticky zavěsí či zvedne hovor. Takže z toho nemusíte mít obavu, základnová stanice umí sama dobíjení baterie ve sluchátku regulovat a případně pozastavit.

dubraro

Neprospívá to tvému účtu za elektřinu. Zařízení by mělo být na takový provoz konstruované.

Kelt

Myslím, že ne. My máme v práci pevnou linku a také přenosný telefon s navolenými bezpečnostními čísly, který je stále v nabíječce. Ale asi záleží na konkrétní značce.

zjentek

Mimo jiné, můžeš také vyhořet (domácnost).

Kepler

Proti přebíjení jsou baterie elektronicky chráněné (vyjma některých levných čínských šuntů), takže k poškození by nemělo docházet. Tím, že telefon je v pohotovostním stavu, se baterie pomalu vybíjí. Jakmile nabíječka rozpozná malý rozdíl, ihned začne dobíjet. Takže se neustále střídavě vybíjí a nabíjí, což neprospívá životnosti baterie. Jak známo, životnost baterie je dána počtem nabíjecích cyklů.

Mc Merkurion

… tak, kdyby to tomu škodilo, a měl se vyndavat, nebudou dělat extra stojánek na nabíjení a bude stačit klasickej kabel …

Dochy

„Takže se neustále střídavě vybíjí a nabíjí, což neprospívá životnosti baterie. Jak známo, životnost baterie je dána počtem nabíjecích cyklů.“ – tohle vyjádření se mi trošku nelíbí. V té udávané životnosti se ale počítá s úplným cyklem (nebo nějak definovaným, třeba 10%-90%-10%) Tvrdit že zničím baterku za měsíc, protože během dne na nabíječce se 30× dobila o 1% není košér.

Hlada

Tady jde ale o zcela jiný problém. V případě, který ze své zkušenosti uvádím, článkem trvale prochází tak velký proud, že je stále zahřátý a tím se mu výrazně zkracuje životnost. Nepíšu o zničení za měsíc, ale za rok. V těchto zařízeních se používají články NiMh, které trpí paměťovým efektem, takže nejlepší využití bude při cyklu maximální nabití – maximální vybití. Při nabíjení 1× za 2 dny by články teoreticky měly vydržet asi 5 let.

Dochy

Pokud nabíječka stále udržuje akumulátor teplý, je to dost velký problém návrhu. Styděl bych se za takový výrobek. Na druhou stranu, v současné době, kdy se hlavně chvátá na to aby byl nový výrobek co nejdříve na trhu, je takových bazmeku za které bych se styděl hafo.

Kepler

To není z mé hlavy, někde jsem to takhle četl. Zřejmě je jeden úplný cyklus šetrnější, než sto malých, tak tomu aspoň rozumím.