Avatar uživatele
Rozamunda

je sex podstatný jméno nebo sloveso ?

slovo sex je svým způsobem podstatný jméno ale jako činnost je to sloveso … někteří používají slovo nesprávně tohle slovo a říkají sexovat

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 0 před 3875 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
led

Pri otázke: „… sex?“ …aké slová použijete?
otázky na podstatné meno? …„kdo, co“
otázky na sloveso? …„co dělá“
ako je zakončený neurčitok slova „sex“ (ak to je sloveso)?
má slovo „sex“ pády (skloňujeme podstatné meno), alebo osoby (časujeme sloveso)?
aký má čas (minulý, prítomný, budúci)?

Ak zodpoviete na tieto otázky, budete vedieť aj zaradenie tohoto slova.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
quentos

co je na tom nesprávného? Sex je jednoznačné podstatné jméno, sexovat je sloveso utvořené od tohoto podst. jména. Z toho nijak nevyplývá, že by slovo sex bylo sloveso.

Analogicky: od slova telefon vzniklo úplně stejnou cestou sloveso „telefonovat“. Je taky „nesprávné“? A je snad telefon sloveso?

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
marci1

Sloveso sexovat se používá jen u jednodenních kuřat k určování pohlaví. U lidí se toto sloveso NEPOUŽÍVÁ, a pokud ho někdo používá v souvislosti s lidmi, tak je to jen zkomolenina podstatného slova sex.

Zdroj: http://slovnik-cizich-slov.abz.cz/web­.php/slovo/se­xovat

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
pokazdejinak

slovo sexovat používá můj gynekolog… když se mě poprvé zeptal: „A jak často sexujete?“ tak mi chvíli trvalo pochopit, co tím myslí :)

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
annas

Marci nemá zcela pravdu. Sloveso sexovat ve významu mít pohlavní styk je slangové, patří do slovníku mládeže, tedy nespisovné. Uvádí jej Slovník nespisovné češtiny – původ z německého sexieren – t/v.

před 3793 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek