Rozamunda

je sex podstatný jméno nebo sloveso ?

slovo sex je svým způsobem podstatný jméno ale jako činnost je to sloveso … někteří používají slovo nesprávně tohle slovo a říkají sexovat

Nejlepší odpověď
led

Pri otázke: „… sex?“ …aké slová použijete?
otázky na podstatné meno? …„kdo, co“
otázky na sloveso? …„co dělá“
ako je zakončený neurčitok slova „sex“ (ak to je sloveso)?
má slovo „sex“ pády (skloňujeme podstatné meno), alebo osoby (časujeme sloveso)?
aký má čas (minulý, prítomný, budúci)?

Ak zodpoviete na tieto otázky, budete vedieť aj zaradenie tohoto slova.

Další odpovědi
quentos

co je na tom nesprávného? Sex je jednoznačné podstatné jméno, sexovat je sloveso utvořené od tohoto podst. jména. Z toho nijak nevyplývá, že by slovo sex bylo sloveso.

Analogicky: od slova telefon vzniklo úplně stejnou cestou sloveso „telefonovat“. Je taky „nesprávné“? A je snad telefon sloveso?

marci1

Sloveso sexovat se používá jen u jednodenních kuřat k určování pohlaví. U lidí se toto sloveso NEPOUŽÍVÁ, a pokud ho někdo používá v souvislosti s lidmi, tak je to jen zkomolenina podstatného slova sex.

Zdroj: http://slovnik-cizich-slov.abz.cz/web­.php/slovo/se­xovat

pokazdejinak

slovo sexovat používá můj gynekolog… když se mě poprvé zeptal: „A jak často sexujete?“ tak mi chvíli trvalo pochopit, co tím myslí :)

annas

Marci nemá zcela pravdu. Sloveso sexovat ve významu mít pohlavní styk je slangové, patří do slovníku mládeže, tedy nespisovné. Uvádí jej Slovník nespisovné češtiny – původ z německého sexieren – t/v.