je schopen rentgen hlavy odhalit krev?

Nejlepší odpověď
roentgen

Sice přesně nerozumím tomu, co svým dotazem myslíte, ale patrně máte na mysli výskyt krve mimo krevní oběh (nitrolební).

Rentgen (prostý snímek lbi ve dvou standardních projekcích – zadopřední/boční) hematom, chcete-li zakrvácení do mozkové tkáně odhalit schopen NENÍ. RTG snímek sleduje stav kosti, kostních spojení (švů), kostních útvarů na hlavě.

Je-li dle klinického obrazu pacienta (amnézie, somnolence, zvracení, bezvědomí, ev. ztráta zornicového reflexu) nutné pomýšlet na zakrvácení do mozku (ať už subdurálně nebo epidurálně), je nutné provést CT vyšetření, nejlépe s podáním kontrastní látky, která simuluje tok krve mozkem a event. zobrazí místo, kde dochází či došlo ke krvácení.

Pokud však máte na mysli, aby bylo zobrazeno místo, kde naopak neteče krev, tak ani CT není vhodné vyšetření. Je nutno provést MRI vyšetření, resp. MRAG (angiografii magnetickou rezonancí – zobrazení tepen a žil (souhrnně z řečtiny angos)) + perfuzní vyšetření – toto souborné zjišťování označujeme jako STROKE protokol. Jediná MRI je schopna totiž ukázat stav mozkové tkáně, co se týče perfúze tkáně kyslíkem.

Další odpovědi
vyneve

při podezření na krvácení do mozku se dělá CT. to mají „všude“. Takže asi nemají podezření, když neudělali a klinický stav tomu nenasvědčuje.
Ono, CT není malá dávka záření, tak neradno si s tím svítit do hlavy po každém úrazu,…