Kazatel

Je saranče stěhovavá nebezpečnější než kobylka?

Saranče stěhovavá (Locusta migratoria) je škodlivý hmyz, je nejrozšířenějším druhem sarančí. Dorůstá délky 3–6 cm, váží okolo dvou gramů. Žije v tropických oblastech Afriky a Asie (byla zavlečena i do Austrálie), nově zavítá i do Evropy.

Saranče se liší od kobylek tím, že mají tykadla kratší než tělo. Také jsou na rozdíl od kobylek býložravá a nežerou vepřové.

Tak prosím o názor, jestli když je budeme do Evropy dovážet a u nás cíleně chovat a živit, nemůže to znamenat nebezpečí pro domácí populaci?

Chápu, že jsou to živí tvorové, ale je známo, že tam, kde sarančata byla, vše zdecimovala. Je tedy rozumné čekat, než zaútočí na naši úrodu a pak vybírat případné útočníky po jedné?

A co naše kobylky a jejich životní prostor, jak ty k tomu přijdou, nemůže zavlečení k nám tohoto druhu vést k jejich vyhubení, podobně třeba jako u slunéček sedmitečných ?

Odpovědi
Drap

Vymyslel jsi nesmysl. Doposud nemají sarančata u nás vhodné podmínky. Vždy, pokud dojde k přestěhování, či invazi nějakého druhu na území kde doposud nebyl, dojde k vymizení některé části původní populace.

Kepler

Kobylky, stejně jako sarančata patří do stejné skupiny hmyzu rovnokřídlého. Tím ale jejich podobnost končí. V Evropě se všude vyskytují běžně. V případě sarančat se v žádném případě nejedná o jejich zavlečení, nebo dokonce o záměrném chovu (proč?). Sarančata se po svém přemnožení a vypasení veškeré potravy přemisťují v obrovských hejnech a kam přistanou, veškeré rostlinstvo vyžerou. Žije v tropických oblastech Afriky a Asie (byla zavlečena i do Austrálie), ojediněle zavítá i do jižní Evropy. To, že se občas objeví i ve střední Evropě, má na svědomí vítr, který je tam unese. Pak obyčejně rychle hynou. Mně osobně sarančata vlétla do bytu několikrát, ale je to spíše výjimka. Zatímco kobylky jsou prakticky neškodné, sarančata jsou pohromou.
(volně podle wiki)