zjentek

Je rychlost spojení 150 Mbps na wifi dost dobrá rychlost příjmu/přenosu?

Nějak tomu nerozumím. Zajímá mě, jestli při takový rychlosti spojení budu moci například „skajpovat“ tak, abych se druhým nesekal, potažmo aby oni se nesekali mně. Jak říkám, moc tomu nerozumím. Těch cirka 150 Mbps chytám vzduchem na prostý wifi dongl ze 30m vzdálenýho baráku z wifi routeru- tedy tuto hodnotu vidím ve vlastnostech wifi na PC, tak z toho vycházím. Filmy běží slušně a to i velmi rychlý scény, ale mám max. Full HD rozlišení. Okem nepoznám žádný sekání, takže jinak pohoda. Ale stárnu a nikdo mladý mně má tvrzení nemůže doložit. A chtěl bych ten Skype, nová přítelka mě k tomu nutí 🤦‍♂️. Děkuji.

Odpovědi
cochee

To by stačit mělo bohatě, ale…
pokud máš 150 Mbps ve vlastnostech wifi, tak to samozřejmě není reálná rychlost, ale nominální, tj teoreticky dosažitelná za optimálních podmínek, ovšem včetně režie datového toku. Reálnou rychlost si zjisti nějakým měřákem rychlosti, např. speedtest.net, a uvědom si, že kritériem pro rychlost přenosu není rychlost příchozí (download), ale odchozí (upload), která bývá typicky násobně menší než příchozí (například já mám v tento okamžik doma naměřeno 14.5 Mbps příchozí, 2.5 Mbps odchozí rychlost). Ještě daleko více než rychlost dat je pro skype důležitá stabilita dat, tzn. jestli se rychlost nemění ve velmi krátkých časových úsecích (jitter) nebo dokonce jestli stream nelaguje (krátkodobé výpadky rychlosti případně až k nule). V neposlední řadě je rozdíl, jestli skype bude využíván jen hlasově nebo i k videohovorům, tento rozdíl co se týká spotřeby dat snad komentovat nemusím.

_Bůh_

150 Mb/s je dost vysoká rychlost. Ale jak píše cochee, poskytovatelem deklarovaná rychlost a skutečná rychlost jsou dvě odlišné věci.
Údaj, který se zobrazuje ve vlastnostech Wifi, není relevantní. Není to hodnota, která by odrážela skutečnou rychlost připojení.
Jdi na například
https://rychl­ost.cz/
https://www.spe­edtest.net/
a otestuj skutečnou rychlost připojení. Pokud se dostaneš na zhruba alespoň 20 Mb/s (neboli Mbps, Mbit/s) v položce stahování (download), tak je to za mě stabilní připojení, které zvládne standardní videohovory.
Současně skutečná rychlost stahování souborů z internetu se bude také lišit, a zpravidla bude i 10× nižší než testem naměřená rychlost, což je však v pořádku.

Schluker

@cochee: panejo, to je docela pripojka, ta by mi asi nestacila.. ted jsem zkusmo meril a mam 98/28 mbps

cochee

Nedovedu si představit, co bych musel provádět aby mi to nestačilo. U onlajnovek není rychlost až tak důležitá, na rozdíl od pingu a jitteru (ping mám stabilní kolem 12–15 ms), stahování – ještě jsem nestahoval nic, co by se přiblížilo alespoň ze 20% mé downstream rychlosti a jediné, co nějak kulhá, jsou 4K videa, ale tam příčina není v rychlosti netu, ale v obstarožnosti výpočetní techniky.

cochee

Jo @Schluker a 98/28 „mbps“ určitě nemáš, to si ještě rozmysli ;)

Schluker

No, nemam, dostals me 😁 to jsem mel naposled v dobach gprs/edge :) samozrejme melo bejt gps… pro me je to aktualne tak akorat. Doma je nekolik telefonu, iptv, nekolik ntb a ja pravidelne vysedavam na videokonferencich.. downlink bych takovej nepotreboval, hrdlo lahve je klasicky uplink.

Schluker

Teda ted si me zmatl, nebyl jsem na to pri kocovine pripravenej 🤣 je to Mbps.. jestli si teda hrajem na velikost pismen, jinak uz nevim a sem fakt ztracenej 🤣