Kepler

Je rozumné v důchodovém věku pokoušet se o adrenalinové zážitky?

Ne takové, které vyžadují dobrou fyzickou kondici. Třeba tandemový seskok padákem ze 4 km nebo let větroněm, či jiným letadélkem a možností na chvíli vzít za knipl? Srdce mám ještě zdravé a zvýšený TK mám jen mírně a léčím ho. Stýská se mi po horolezení v Tatrách, ale na to už nemám, takže do hor chodím jen už na houby.

Nejlepší odpověď
annas

Jednomu mému příbuznému splnily děti jeho přání, zopakovat si seskok padákem. Dostal jej tedy jako dárek k 80. narozeninám.

Vzpomínka na mládí, kdy jako voják pravidelně skákal. Musel před seskokem projít výcvikem, všechno v pořádku, takže i v 85 letech si znova přiopomněl své zážikty. Bude mít letos 90 roků, je zdravý, takže chtěl by seskok opět zopakovat.

Zhlédla jsem v TV občas kousky pořadu Žiješ jen 2×. Je vidět, že někteří jedinci navzdory věku jsou schopni poustit se do něčeho nového, dokonce dobrodružného. V mládí se jim to nepodařio ukutečnit,
takže využili možnost, kterou jim nabídla TV.

Nevím, do čeho všechno se dotyční jedinci pustili, či co vyzkoušeli, ale určitě měli velkou radost,. že něco dokážou , že nepatří „do starého železa.“. I když třeba vždy nešlo o adrenalin.

Další odpovědi
marci1

Když si troufáš Keplere,
tak leť, vyskoč z postele.
Proleť se v tom letadle,
neboj, ono nespadne.
Odvážnému štěstí přeje a
Tvé srdce pookřeje! 🙂

Alesh

Vše by mělo mít svou míru odpovídající věku,, ale především zdravotnímu stavu a kondici. Člověk by měl dělat, co ho baví, vyzkoušet, co ho láká. Sedět doma na pr*eli a jednoho dne umřít, umí každej trouba. Jestli nemáš nějaké zásadní zdravotní nebo finanční limity, tak hurá na to. Jinak si vybavuji jedno moc pěkné moudro, které jsem kdysi zaslechl v sauně, když se tam bavili dva postarší pánové o nějakém známém, který zjevně nesmyslně šetřil i v důchodovém věku: „On si neuvědomuje, že futrál nemá kapsy“. Krásné moudro, že? 🙂 Kdykoli se to hodí, tak ho dám do placu.

Edison

Létání není vůbec žádný problém. A nemyslím, že by byly i jiné aktivity. K tomu létání… vybrat si nějaký zážitkový program typu Pilotem na zkoušku. Je to SUPER!!! Letos jsem si chtěl zaplatit trenažer B747NG, ale naskytla se možnost se podívat na Island, tak snad příště.

Palpatine

Narovinu… Mysli na to, že mladší už nikdy nebudeš. Proč si tedy život na stará kolena neužít? Bud si díky tomu život užiješ a nebo přitom zemřeš ale bude se na tebe vzpomínat jako na šíleného dědka, kterému přeskočilo v bedně a hrál si na mladíka, tak či ona je to stále lepší než zbytek života prosedět doma a žít v rutině a nudě.

led

1 – Ak nie je rozumné „v důchodovém věku pokoušet se o adrenalinové zážitky“, to by ste potom nemohli chodiť ani sem. Ako tak čítam niektoré tunajšie príspevky a vidím občasné zlomyseľné skrývania príspevkov, tak tu to občas zvýšeným adrenalínom len kypí (a nemuselo by).
2 – Myslím, že nejde tak ani o počet rokov, ako o zdravotný, fyzický a psychický
stav „adepta na adrenalínový zážitok“.
Napríklad spraviť púhych 10000 krokov cez deň v centre mesta plného plechových stád bizónov, dvojkolesových tátošov a elektrických hadov, dokáže naozaj len fanatik adrenalínových športov a kaskadér. Rovnakých 10000 krokov v krásnom prostredí lúk a lesov dokáže aj viac než 400 ročného starca osviežiť a omladiť.
Skákanie padákom? uvedomte si že aj navonok nič, veď len visíte na popruhoch a o všetko, aj vašu bezpečnosť sa stará ten druhý skúsený viselec v tandeme. ale psychické prekonávanie vášho strachu, zvýšenie adrenalínu môže vaše trochu opotrebované srdiečko nezvládnúť. Treba si premyslieť aj klady aj zápory a poradiť sa s vašim ošetrujúcim lekárom.
vychádzam z vlastných skúseností, keď odrazu kdesi vo výške som si uvedomila „som len človek“ a zem sa blížila závratnou rýchlosťou… Jednoducho ten okamih príde, keď to človek nečaká, zvýši sa mu adrenalín a musí byť schopný sa s tým vysporiadať. Nebojte sa, nenechala som toho, stále lietam na metle a nie je to žiadny leňoch typu „Nimbus2000 z Harry Pottera“
Preto než začnete s adrenalínovými zážitkami preverte si svoj zdravotný stav a zvládanie psychickej záťaže.

Kelt

Kdybychom se řídili podle toho, co je rozumné, co by tomu řekli lidé, jak by to vypadalo, kdybychom se jako dospělí chovali jako malé děti, tak by nám něco chybělo. A konečně nezáleží na tom, co chtějí a přejí si ostatní, ale co chci a přeji si já. (Použil jsem parafrázi princezny Brigity z pohádky Co takhle svatba princi, ale myslím to jinak). Každý zážitek nás obohatí v jakémkoli věku. Někdo má zážitek z hudebního koncertu, jiný z letu, skoku padákem a pod. Jsem sice mladší, měl jsem možnost si skočit padákem, ale když pominu finanční stránku, měl jsem strach. Ale v každém případě nejsem proti, naopak držím palce.

elkon

Na to je jednoduchá odpověď a není potřeba popisovat celou stránku. KAŽDÝ MŮŽE DĚLAT TO, NA CO SE CÍTÍ A CO MU ZDRAVÍ DOVOLÍ.

aliendrone

Nerozumné je to pouze v případě „adrenalinových závisláků“, kteří toho již HODNĚ vyzkoušeli, pro normální lidi to je naopak doporučeno. Jdi na to bejku! :)

dudu

Můj názor prezentuje reakce babičky jdoucí přes ulici mimo přechod. Policajt jí říká „babičko a po přechodě by to nešlo“?! Načež ona odpověděla „ale šlo synáčku šlo, jenže ta chuť už néni“.

Kepler

Děkuji všem za úžasné povzbuzování, které mně příjemně překvapilo. Netvrdím, že něco z toho taky uskutečním, ale chuť by byla. Nakonec rozhodnou peníze.

tonnyken

I hope all other professionals will go in a better direction.
http://wingsio0.com

Kepler

alesh: tak futrál nemá kapsy: to mě fakt porazilo. Nic moudřejšího jsem v posledních 60ti letech neslyšel, bez ironie.

Alesh

Jo, mně se to taky strašně líbí. 😉

Kepler

Edison: o zážitku pilotem na zkoušku vím a moc mě to láká. Jenom nevím, co všechno si můžeš dovolit a na jak dlouho..

Edison

Programů je povícero. Jsi schopný, pohledej a vyber si, co se Ti bude líbit. Je to bomba. Já letěl s mladším klukem, který měl zkušenosti s bezmotorem, ale tohle je prostě jiný a s takovým starším pánem, bývalým vojenským pilotem.. A opět, tohle je prostě jiný… Dali jsme dvě letiště, kde jsme se střídali. Mě nechal i vzlétnout a s asistencí jsem pak i sedal… Pohodička s cessnou 172. Tak jen do toho!!

Kepler

marci, já neustále žasnu. Měla bys být státním bardem (básníkem zemí čekých i moravských) a Pavel Kříž by blednul závistí, až z toho šediví 🙂