Je rozpočtové provizorium, když na výdajové stránce je vyšší výdaj než v předešlém roce?

Jde o rizpočtové provizorium na rok 2011. V návrhu je u některých výdajových položek městského zastupitelstva navržen vyšší finanční výdaj než v předešlém roce. Rovněž je navrženo, že na rok 2011 se příjme vysoký úvěr. Jeví se mito jako spekulace, aby byly naplněny příjmy úvěrem.
D. Jaroš zastupitel Opavy

Odpovědi
Bumbes

Vždyť kopírují jenom vládní tunel-hospodářství. Asi jim nejspíš poradil zadlužitel ČR a tunelář Kalousek. Ty takzvané „Státní dluhopisy“ (falešné naplnění příjmů do státní kasy) jsou evidentní supertunely z našich kapes – kdo asi zaplatí ty úroky a plnění dluhopisů věřitelům až se naplní doba splatnosti???
To má být ta slavná Nečasova „vláda rozpočtové odpovědnosti“? Prdlajs! Je to TUNEL jak barák a my to zaplatíme až nám Kalousek pošle opět složenky … ale tentokrát už budou bohužel pravé.
A kdo platí již splatné dluhopisy z minulých let? Kdo jiný než opět my!!! Ty kreatury v parlamentu a vládě si na své příjmy a ‚náhrady‘ určitě nenechají sáhnout…

Jambalaya

Dle mého názoru je rozpočtové provizorium období, kdy z nějakých důvodů není schválen řádný rozpočet.
Z logiky věci vyplývá, že zvýší-li se některé položky výdajů, mohou nastat dvě varianty:

  1. je snížena jiná položka výdajů
  2. je zvýšen příjem do obecní kasy

Pokud není naplněn bod 1 ani 2, je možností úvěr. To je ale krátkodobé řešení, sice se jedná o finanční příjem, ale zároveň také o dluh, který se bude muset v budoucnu uhradit včetně úroků.

Úvěr je vhodný pro budoucí investice, které potom nějaké příjmy přinesou, avšak úvěr na to, aby si někdo vyplatil odměny či koupil lepší auto, je nesmysl.