Kelt

Je rozdíl v trestu podle použité zbraně, nebo se hledí na výsledek?

Někde jsem slyšel, že takzvané tiché zbraně, jako je kuš, jsou zakázané. A konkrétně, co mne zajímá. Pán A bude střílet lidi, zvířata hlučnou zbraní puškou. Pak B bude střílet kuší a pan C bude střílet puškou s tlumičem. Všichni mají stejný počet zásahů (mrtví, zranění). Budou pánové A, B, C mít stejný trest, nebo ne? Děkuji.

Odpovědi
Rokio

Napíšu svůj názor na tuto problematiku. Když někdo použije zakázanou zbraň, je to přitěžující okolnost. Pokud člověk má zbrojní průkaz a použije zbraň, ke které má oprávnění, není to přitěžující okolnost. Pokud je kuše zakázaná zbraň, je použití je přitěžující okolnost a bude se to reflektovat v trestu.

Jinak musím použít typickou drapovskou odpověď: Bude to záležet na posouzení soudu.

Edison

Kelte, Zákon o zbraních je ze zmíněn už mnohokráte. Tam najdeš i definice kategorií zbraní. Použití nelegální zbraně je vždy přitěžující okolností, navíc však se onen dopouští tr. činu nedovoleného osbrojování. Pozor, toho se může dopustit i držitel ZP, pokud se nedovoleně ozbrojí něčím, na co nemá ZP, nebo povolení.

Dochy

Kdes přišel k tomu, že kuš je zakázaná zbraň? Podle
https://www.co­losus.cz/zbra­ne-bez-zbrojniho-prukazu-x31338
kuš můžeš legálně vlastnit i bez zbrojního průkazu. (sám jsem zákony o zbraních nestudoval)

Použití nelegální zbraně považuji vzhledem k trestnému činu vraždy či pokusu o vraždu za poměrně nevýznamný aspekt… Ale například pokud by někdo ujížděl policii přes výzvu k zastavení a oni mu po dopadení v autě najdou zbraně, pak informace o tom zda jde o legálně držené nebo ne bude dost podstatná 😉

Bobek 2

Při posuzování vraždy bude hrát větší roli motiv a to, zda byl čin připravován, nebo k němu došlo v bezprostředním afektu. Tj. může se zkoumat, proč si dotyčný tu zbraň pořizoval a proč ji měl na daném místě s sebou, což souvisí i s tím, zda jde o běžnou zbraň a zda je využitelná i k jiným účelům než k dané vraždě. Pokud by šlo o zabití v obraně čehokoliv, může druh zbraně mít vliv na hodnocení přiměřenosti obrany.

Nedovolené ozbrojování nebo přestupky proti zbrojnímu zákonu budou nejspíš posuzovány a trestány nezávisle, i když tresty se ve výsledku sečtou.