Gestas

Je rozdíl mezi vesnickým boháčem a kulakem?

Nejlepší odpověď
Drap

Ano je. Kulak byl označován sedlák s větší výměrou polí a nemusel být ani bohatý. Vesnický boháč mohl zbohatnout mnoha způsoby, obchodem, dědictvím, lichvou atp.

Další odpovědi
aliendrone

Souhlasím s názorem, že kulak NEMUSEL být nutně „vesnickým boháčem“, k označení kulak stačila pouze neochota vstoupit se svými pozemky a majetkem do kolchozu/družstva.

Obvykle takto byli označováni majitelé relativně malých, ale prosperujících hospodářství – tedy takových, o které se hospodář dobře staral. Žádní boháči to být nemuseli – stačila jedna neúroda a obraceli každý šesták.

Kepler

Jsou to synonyma. Název kulak byl převzat z bývalého sovětského prostředí.
Podle SSJČ je to příslušník vesnické buržoazie vykořisťující bezzemky a malé a střední rolníky; vesnický boháč.
http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?slo­vo=kulak

Tw!st

Je rozdíl mezi kulakem a boháčem obecně? Ano je. To, že boháč nebude bydlet v bytě 2+kk ale v luxusním domě je logické a kulaka to z něj nedělá.