Putin

Je rozdíl mezi hřbitovem a řbitovem?

Stephen King v názvu svého díla použil slovo, které jsem nikdy předtím neslyšel ani neviděl; dokonce ani není počítačem uznáno jako spisovné – řbitov. Nevíte o tom někdo něco? Díky za reakce! 🙂

Nejlepší odpověď
annas

Pomůže etymologie – souvisí s původem slova, záměnou hlásek kvůli výslovnosti.

I v hanáčtině se říká, že chodíme na „řbitov“, takže v knize překladalel výraz použil podle kontextu.

"hřbitov, hřbitovní. Stč. břitov, břítov, což je výpůjčka ze sthn. frīthof z frīten ‘hájit, skrývat’ a hof ‘dvůr’, vlastně to byl původně prostor u kostela, kde platilo právo azylu.

V č. lid. etym. přikloněno k hřbít (viz  :pohřbít), v něm. zase k Friede ‘mír, pokoj’, tedy jakoby ‘dvůr pokoje’.

J. Rejzek: Etymologický slovník

Další odpovědi
gecco

Řbitov je nářečný termín…
Ostravsko, Opavsko…
😉
Proč toto slovo zvolil překladatel ale nevím, zřejmě King také použil nějaký slangový výraz (to by mohl vědět Quentos)…

marci1

Výraz „řbitov“ použil ve svém hororovém románu autor proto, že v místě děje je frekventovaná silnice, na které často auta přejedou zvířata. Děti je pohřbívají v lese, ale vzhledem k tomu, že jsou malé a neumí ještě psát, používají místo výrazu hřbitov: „řbitov“.
http://www.rozbor-dila.cz/rbitov-zviratek-rozbor-dila-k-maturite/
„Řbitov“=dětská řeč
http://www.cesky-jazyk.cz/ctenarsky-denik/stephen-king/rbitov-zviratek-3.html

Freori

Film v angličtině je „Pet Sematary“… Sematary není v překladu hřbitov… „Cemetary“ je hřbitov tak proto použil člověk v překladu Řbitov nejspíš.