TajemnySir

Je rozdíl mezi Filé a Filety ? Např. u ryb? nebo jaký je rozdíl? filé je s kostma a filety bez?

Nejlepší odpověď
anonym

Co takhle strejda Google?

Význam slova filé, filet
slovník cizích slov » F » filé, filet

Toto slovní spojení či cizí slovo filé, filet si prozatím již vyhledalo celkem 74 lidí, kteří se chtěli podívat na jeho pravý význam. Význam najdeš o kousek níže ↓

Co je to filé, filet?
" plátek masa "

Další odpovědi
Damiana

Žádný. Filet je název a filé je pouze správná výslovnost. V každém případě jde o plátek masa – ale vykrojený z většího kusu. Takže kuřecí prsíčko jako takové filet není, ale když ho nakrájíš na plátky, tak už ano.
To, že se třeba do čtverce zmatlaným kouskům ryb u nás říká již drahnou dobu filé, to je prostě jen chyba. Ano, je to nakonec jakýsi „plátek“ ryby, ale rozhodně ne z jednoho kusu.

pusinka50

Rybí filet je převážně mechanicky vykostěná ryba, tj. bez páteře a ploutví, s výjimkou hřbetní ploutve – v tomto případě je výskyt kostí běžný a pro konzumenty i „žádoucí“ (možnost rozeznat filetu od filé)

Rybí filé je břišní či hřbetní svalovina bez kůže s malým procentem kostí, která může být technicky dále opracovaná, abychom minimalizovali či dokonce vyloučili výskyt kostí

Tady je to velmi dobře krátce a přesně vysvětleno:

http://www.su­pina.cz/cs/fishe­s/filetujeme

manon

Rybí filé či filety jsou kousky rybího masa, výrobci zřejmě rozlišují mezi filety – jako plátky seříznutými podél kostry a filé, jakožto kostkami z ryb (někdy zřejmě i slisované s menších kusů ryb) – na téže stránce se najdou totiž jak fílé, tak filety.
http://www.citus-mrazirny.cz/16139-ryby/

Já to mám taky tak zažito. Jestli je to správně jazykově, to nevím.
Doplňuji:
Když kliknete na „mořské“ , uvidíte, jak to funguje v praxi. Čili máme tady 2 úhly pohledu – jazykový a prakticky užívaný.