mrtvyhubar

Je rasa jenom sociálni konstrukt?

Co si myslíte?

Nejlepší odpověď
Ametyst

Není. Rasy se liší biologicky. Jenomže se tento fakt politicky zneužívá.

Další odpovědi
annas

Podrobné odborné vysvětlení najdete na Google.

https://www.go­ogle.com/sear­ch?client=fire­fox-b-d&q=rasa+jako+so­ciálnío+konstr

Zamýšlím se nad tím. Vyjdu ze slova konstrukt.

Pojem konstrukt znám

  1. z češtiny

Konstrukt je něco vytvořené abstrakcí. Třeba v jazyce existuje výraz foném jde o abstraktní konstrukt, který vzniká v hlavě, když jej vyslovíme, je to hláska, napíšeme jako písmeno.

  1. V oblasti psychologie je to něco, co bylo pojmenované, něco popisuje a vysvětluje se logicky z pozorování něčeho. Je to např. potřeba, představa atd.

--
Podobné to bude i v sociologii, kde se spojí definice z čeština i z psychologie. .
.
Definice rasy vychází z barvy pleti, vlasů, tedy jde o rozdíly mezi jedinci. třeba barva oč,í í postava, výška, vzdělání atd.

K tomu se pak přidávají vlastnosti a tvrzení, že např. všichni muslimové jsou teroristé, všichni „černí“ kradou. Hitlerovo tvrzení o tzv. ˇčisté rase". Takže toto rozdělení je spojeno s hodnocením již v zárodku. Přebírá se jako předsudek. Takže barvě kůže se přisuzuje negativní forma jednání.

Rasa je tedy v oblasti sociologie brána jako konstrukt, Není to vlastnost, ale vznikla na základě nějakých společenských norem – genotypické rozdíly, , jedinci žijí v různém kulturním, či jazykovém prostředí, liší se náboženstvím, jsou rozdíly i v oblasti psychologie, i z pohledu sociologie. Příslušníci jedné rasy se stýkají s druhou, často se jim narodí dítě.

Když se narodí dítě mulat jako potomek bělocha a černocha, nebo mestic potomek bělocha a indiána atd., říká se míšenec, přece se „rasy“ nesmíchaly, jen dva rozdílní jedinci se „zkřížili“. . Slova rasa už má jiný význam. Není to čistokrevný potomek té či oné rasy, takže zde je třeba vhodnější použít v myšlení pojem sociální konstrukt .

Přece všichni lidé na světě jsou příbuzní, z biologického pohledu jde o spojení , pohlavních buněk dvou lidí opačného pohlaví. Pokud bychom nebyli příbuzní muselo by na světě před mnoha tisíci lety žít neuvěřitelné množství lidí. Je to přece matematika.

Sociální konstrukt vzniká v hlavě, který se v řeči projevuje jako rasa, i když to možná není docela přesné. . Z toho tedy vyplývá tvrzení o nadřazenosti jedné rasy nad druhou, tedy rasismus.

Je to určitě mnohem složitější,

dubraro

Postav si vedle sebe (třeba) bělocha a černocha. Vidíš pouhým okem rozdíl? Pak je to realita a ne abstraktní konstrukt.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.