Avatar uživatele
mrtvyhubar

Je rasa jenom sociálni konstrukt?

Co si myslíte?

Zajímavá 0 před 4 dny Sledovat NahlásitNejlepší odpověď
Avatar uživatele
Ametyst

Není. Rasy se liší biologicky. Jenomže se tento fakt politicky zneužívá.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
annas

Podrobné odborné vysvětlení najdete na Google.

https://www.google.com/…

Zamýšlím se nad tím. Vyjdu ze slova konstrukt.

Pojem konstrukt znám

a) z češtiny
Konstrukt je něco vytvořené abstrakcí. Třeba v jazyce existuje výraz foném jde o abstraktní konstrukt, který vzniká v hlavě, když jej vyslovíme, je to hláska, napíšeme jako písmeno.

b) V oblasti psychologie je to něco, co bylo pojmenované, něco popisuje a vysvětluje se logicky z pozorování něčeho. Je to např. potřeba, představa atd.
--
Podobné to bude i v sociologii, kde se spojí definice z čeština i z psychologie. .
.
Definice rasy vychází z barvy pleti, vlasů, tedy jde o rozdíly mezi jedinci. třeba barva oč,í í postava, výška, vzdělání atd.

K tomu se pak přidávají vlastnosti a tvrzení, že např. všichni muslimové jsou teroristé, všichni "černí" kradou. Hitlerovo tvrzení o tzv. ˇčisté rase". Takže toto rozdělení je spojeno s hodnocením již v zárodku. Přebírá se jako předsudek. Takže barvě kůže se přisuzuje negativní forma jednání.

Rasa je tedy v oblasti sociologie brána jako konstrukt, Není to vlastnost, ale vznikla na základě nějakých společenských norem - genotypické rozdíly, , jedinci žijí v různém kulturním, či jazykovém prostředí, liší se náboženstvím, jsou rozdíly i v oblasti psychologie, i z pohledu sociologie. Příslušníci jedné rasy se stýkají s druhou, často se jim narodí dítě.

Když se narodí dítě mulat jako potomek bělocha a černocha, nebo mestic potomek bělocha a indiána atd., říká se míšenec, přece se "rasy" nesmíchaly, jen dva rozdílní jedinci se "zkřížili". . Slova rasa už má jiný význam. Není to čistokrevný potomek té či oné rasy, takže zde je třeba vhodnější použít v myšlení pojem sociální konstrukt .

Přece všichni lidé na světě jsou příbuzní, z biologického pohledu jde o spojení , pohlavních buněk dvou lidí opačného pohlaví. Pokud bychom nebyli příbuzní muselo by na světě před mnoha tisíci lety žít neuvěřitelné množství lidí. Je to přece matematika.

Sociální konstrukt vzniká v hlavě, který se v řeči projevuje jako rasa, i když to možná není docela přesné. . Z toho tedy vyplývá tvrzení o nadřazenosti jedné rasy nad druhou, tedy rasismus.

Je to určitě mnohem složitější,

Upravil/a: annas

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
dubraro

Postav si vedle sebe (třeba) bělocha a černocha. Vidíš pouhým okem rozdíl? Pak je to realita a ne abstraktní konstrukt.

0 Nominace Nahlásit

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek
Zajímavé otázky v kategorii Vzdělání a práce