Kelt

Je průměrné věkové složení obyvatelstva stejné ve všech zemích?

Když vezmeme počet obyvatel nějakého státu jako 100 % a pak budeme dělat skupiny 0–6 let , 7 – 18 , 19 – 35, 35 – 70 a starší, tak když tam dáme Česko, jako základ, budou se ostatní země výrazně lišit, nebo to bude podobné? Určité skupiny jsou při stejné zdravotní péči na tom asi stejně. Možná že podobné výzkumy existují, ale limity jsou jiné. Nevím.
Děkuji

Odpovědi
Kepler

Demografické křivky se v různých státech liší podle porodnosti, úmrtnosti, úrovni zdravotní péče, migrace a dalších faktorů. Existují státy, zejména v Evropě, kde obyvatelstvo stárne a ubývá i víc než u nás. Přírustek obyvatelstva je paradoxně nejvyšší v chudých zemích.

ivzez

Ne, není stejné.

Před chvílí jsem četla o neuznaném státě Somaliland, kde je
očekávana délka života mužů kolem 50 let a žen kolem 55.

Pepa25

Věková struktura obyvatelstva je zobrazuje obvykle tzv. věkovou pyramidou (viz příslušné heslo na Wikipedii). Ta se dost zásadně liší v rozvinutých a rozvojových zemích v návaznosti na dosahovaný populační růst. Někdy se podle měr porodnosti a úmrtnosti rozlišují 4 stádia tzv. demografického přechodu, z nichž každé má typickou věkovou pyramidu (viz obrázek v odkazu).

Zdroj: https://en.wi­kipedia.org/wi­ki/Demographic_tran­sition#/media/Fi­le:Demographic-TransitionOWID.png

Emefej

Ne, průměrné věkové složení obyvatelstva se v různých zemích liší.