_136

Je protizákonné používat stejný název firmy jako jiná firma?

Je nějakým způsobem trestné, aby nějaká podnikatelská osoba/firma používala 100% stejný název společnosti GABRIEL CLEANING SERVICE LIMITED jako bych měl při podnikání např. já, i když bych já podnikal například v Evropě a druhá podnikatelská osoba/firma s úplné stejným názvem společnosti třeba v Kanadě? Díky

Nejlepší odpověď
Edison

Další který žije někde na Marsu… Ono bylo asi málo soudů o značku nebo název, viď. Takže ano, je to protizákonné.

Další odpovědi
Pepa25

Problém má dvě úrovně: z pohledu korporátního práva a z pohledu soutěžního práva.
Z pohledu práva společností vždy platí, že název musí být jednoznačný v rámci jednoho registru, např. český obchodní rejstřík mi nezapíše název firmy „Pepa Investment“, pokud už ho má jiná firma. Na druhou samozřejmě nemusím zkoumat, jestli si třeba nějaký emigrant v Panamě nezaložil firmu stejného názvu.
Z pohledu nekalé soutěže se dostáváme na pole parazitování na pověsti a ochranných známek – u obojího už nehrají hranice vliv. Nelze si zaregistrovat ani název snadno zaměnitelný.

led

Ak použijem na tejto stránke rovnaké označenie ako máte vy, budete s tým súhlasiť, alebo sa tvrdo ohradíte proti „krádeži váš mena“? Nebojte sa, tu je to ošetrené.
Svojho času po 1948 bol spor o názov Baťa. Rovnaké označenie používal Baťa na svojich podnikoch vo svete a to isté označenie používalo Československo na označenie svojej obuvi v zahraničnom obchode. Podobne bol označený napriklad manchester zo Skalice.