Obavista

Je velezrada to samé, co vlastizrada?

Odpovědi
Pepa25

Není.
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Vlastizrada
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Velezrada

Vlastizrady se může dopustit každý, velezrady v současném českém právu pouze prezident republiky.

Lgee

Vlastizrada – pujdes napriklad vystrilet hospodu.
Velezrada – pokus o rozvraceni systemu v cr (demokracie, apodobne) přiklad: česko vstoupilo do eu, kazdy kdo hlasoval pro vstup do eu, eu uděla koncentracni tabory a zmeni zde rezim – velezrada.

Fm2.0

Pepa25 to říká správně, ale je to tak jen z právního hlediska a bylo to tak ustanoveno celkem nedávno (v našem českém právu/státu).
V bežné a kterékoli neprávní řeči to můžou být synonyma. Záleží na chápání těch slov. Právní definice je ovšem jasná, přesně daná. Snadno dohledatelné i na wikipedii.

V literatuře, hlavně ve starší se používá, jak vlastizrada, tak velezrada a ani jedna nemusí být ve spojitosti s prezidentem. Význam obou slov je tam zkrátka zrada státu, protistátní jednání (proti režimu, vládě, vladaři,..).

Pepa25

Až trestní zákoník z roku 1961 zavedl pojem vlastizrada. Do té doby byla vše „velezrada“ (viz třeba Švejk), ale věcně to samozřejmě zahrnovalo různé činy za R-Ú, za první republiky a po r. 1948 …