Spartaboy

Je prokázána existence červích děr?

Nejlepší odpověď
anonym

Ne, ani v nejmenším, nic takového nebylo nikdy pozorováno ani prokázáno (dokonce ani žádný nepřímý projev). Červí díry jsou jen čistě hypotetický konstrukt v rámci našeho stávajícího matematického vnímání časoprostoru (neplést s až příliš reálnými ČERNÝMI děrami), podloženy jsou tedy nanejvýš výpočty na papíře.

Další odpovědi
aliendrone

Ne, experimentální důkaz NEMÁME. To co píše ge0rge o naprosté nepřítomnosti indicií je ovšem trochu zavádějící, známe MNOHÉ jevy, které lze (dle libosti) připsat červím dírám (stejně tak dobře i JINÝM fenoménům), typicky kvantové tunelování. Musíš pochopit, že červí díra není ani tak „produktem klasické OTR“, jako spíš kvantové mechaniky a strunových teorií.

Tyto teorie popisují REALITU natolik odlišnou, od té naší (která je jejich pouhou „zanedbatelnou podmnožinou“), že se dá jen velmi těžko chápat jinak než matematicky, zkrátka"selským rozumem" je zcela nepochopitelná. To ovšem neznamená, že není reálná, dokonce je reálná jaksi „nadřazeněji“ té naší okrajové „bezvýznamné“ realitě.

Dnes to vypadá spíš, že je jen otázkou času > výzkumu a technologií, než se k červím dírám dopracujeme. Což ovšem neznamená ani v nejmenším, že opravdu existují, nicméně spousta vědců by na to „vsadila boty“. (Popravdě DOST by se jich do krve servalo, že je to nesmysl) Čas ukáže. ;) :D :D

TEORETICKY stačí k její výrobě „málo“ – dostatečně výkonný Casimirův stroj, který by vyrobil dostatek negativní energie (negativní ve smyslu, že je jí MÉNĚ než „nic“, či to, čemu říkáme „nula Joulů“ – neplést se zápornými-negativními poteciály např. el. nábojů aj.), která by kvantovou červí díru „nafoukla“ natolik, aby nedošlo k jejímu okamžitému zhroucení.
Hudba VELMI vzádlené budoucnosti, MOC bych se divil, kdyby ses ji dožil. ;) :)