Avatar uživatele
JájsemRaibek

Je problém „slepoty“ při výjezdu z tunelu normální nebo je to jen ve videu vlivem kamery?

Ve videích např. jízda vlakem jsem si všiml, že ke konci tunelu je velmi ostré světlo a není nic vidět.
Je takto „slepý“ i mašinfíra nebo je tato slepota způsobena jen kamerou?
Jde mi o to, že pokud není při výjezdu z tunelu vidět, je to tedy velmi nebezpečné místo, protože není vidět zda tam něco není a tudíž nelze nijak reagovat.

Zajímavá 0 před 2586 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Kepler

Částečně je to i lidským okem, na prudkou změnu světelných podmínek nereaguje okamžitě. Ale řekl bych, že kameře to tvá ještě déle, možná jak které. Ideální by byla aplikace „rychlého skla“, které používají ve svých kuklách svářeči. To se zatmaví okamžitě.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
mosoj

Nedávno jste se mně smáli , když jsem mluvil o dynamickém rozsahu snímacích čipů. Prostě při výjezdu z tunelu je rozdíl mezi tmou a dením světlem mimo dynamický rozsah snímače a kamera úroveň světel nezaznamená. Udělají se přepaly, tedy nic , žádný signál. Lidské oko to zmákne bez problému. Jeho dynamický rozsah je obrovský. Hodnotu si můžete najít na netu.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
klumprt

Já už jsem tedy párkrát z tunelu za slunečného dne vyjížděl a není to tak hrozné. V létě jezdím se slunečními brýlemi, přičemž v tunelu koukám nad nima nebo si je sundám. Při výjezdu koukám už zase přes ně.
Všiml jsem si na chorvatské dálnici, po které jsem se jednou vracel od moře (a která je na špičkové úrovni, aspoň co můžu já srovnávat), že oni mají před výjezdem z tunelu na stropě více světel, aby se ty oči začaly adaptovat už chvilku před vyjetím ven.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
gecco

Je to problém i lidkého oka (také člověk je do jisté míry oslněn), ale kamera je podstatně nedokonalejší a přizpůsobení snímače (expozice) trvá výrazně déle…
😉
Clověku bych doporučil polarizované brýle (pomohou hodně), na kameru polarizační filtr spíše nedoporučuju (pomůže, ale vůči ceně pramálo)…
😉

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
mzm

Oslnění je vliv citlivosti, nikoli dynamického rozsahu.
Pokud se přizpůsobí množnství dopadajícího světla (např. clonou/duhovkou) citlivosti snímače/oka, k žádnému oslnění nedojde. Jak píše Kelper toto přizpůsobení u oka/kamery není nijak rychlé.

mosoj: Na dynamickém rozsahu vůbec nezáleží.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek
Zajímavé otázky v kategorii Elektronika