klob1

Je pro začátečníka dobrý tento Osciloskop?

Vím, asi možná to bude jako vždy, ale i tak zkusím.

https://www.gme­.cz/osciloskop-dvoukanalovy-100mhz-owon-sds1122

Nejlepší odpověď
Edison

Pro seznámení se s finkcemi a prací s osciloskopem to nevypadá zle. Slušný rozsah, tomu jakž takž odpovídající vzorkování. Ze svýzh zkušeností zásadní problém je, že nemá izolované vstupy, nebo alespoň izolovaný zdroj. To je velký problém. Důsledkem může být zavlečení zarušení ze sítě do měřeného obvodu, přizemění měřeného obvodu, což je dost často nežádoucí a může vést až ke zničení osciloskopu nebo měřeného obvodu. Na druhou stranu bývá dost těžký najít osciloskop, který má tohle dostatečně ošetřeno, o izolovaných vstupech ani nemluvím. Izolované napájení kvalitně řeší většinou pouze bateriový osciloskop. Prostěš.. při měření je třeba mít tyhle dvě věci vždy na paměti a dávat si pozor. Oddělení od sítě lze řešit oddělovacím transformátorem.

Já osobně bych přišetřil (hodně) a pořídil něco, co tohle má ošetřeno pořádně… Ale to je už jen můj přístup.

Další odpovědi
orwell

Záleží na tom, co s tím chceš dělat. Píšeš-li pro začátečníka, tak si myslím, že víc než dobré. Mašina za desítky tisíc je už pro profíka. Uvedená cena cca 8 000,– není zničující, kdyby náhodou došlo k nejhoršímu. Mně jako pamětníkovi a uživateli Křižíka T 565 (v mládí) se o takovém přístroji ani nezdálo. A co všechno jsme tehdy dokázali postavit, opravit, rozchodit,…

Hlada

Pro začátečníka je zbytečný. Brněnské dvoukanálové 120 MHz BM566 se dají koupit do 2 000, paměťový Tektronix 456 s multimetrem kolem 5000.

mzm

Jestli se zmíněný začátečník neboji trošky bastlení, tak toto: https://www.e­bay.com/itm/Fu­lly-Welded-Assembled-DSO138-2-4-TFT-Digital-Oscilloscope-1Msps-Probe-Kit/264007372­188?epid=12020221­267&hash=item3d7810cd9­c:g:6RQAAOSwcnxb0rcp

Pravda, vzorkování 200 kHz není nic excelentního, ale pokud se nedělá s nějakou vysílací technikou, tak na 99% věcí naprosto postačující. Navíc se ušetří spousta peněz.

A když, tak GME není zrovna levný obchod, zkusil bych se podívat i jinde.

Edison

Ten brněnskej byl šrot už v době svýho vzniku. Ten tek mnohde ještě chodí, ale je to tak na kouknutí… na seriozní měření už moc taky ne. Ale halvně… jsou to těžký krávy!!

Hlada

Při výběru čehokoli je zásadní vybrat to, co splní požadavky za nejnižší cenu, ne koupit něco, co je sice dokonalé, ale ve výsledku se to využije z 10% za 10× vyšší cenu.
Bohužel finanční gramotnost je u nás pořád ještě v plenkách.

Edison

No.. takže.. A co zbylých 90% využití? To pak nevyužije prakticky vůbec. Uvažovařuji tak, abych za rok nekupoval další, neb nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat laciné věci. To jsem se už odnaučil. Je lepší mít a nepotřebovat, než nemít a potřebovat. Jenou narazí na apolikaci, kde něco nebude stačit. To se může stát samozřejmě kdykoli, ale jde o to tohle minimalizovat. Osobně jako podstatně větší problém vnímám ty neizolovaný kanály. Jenže to už bývá spíše u dražších přístrojů. Prtoto si oscik (a jiné přístroje) případně půjčuji v práci.