Avatar uživatele
Registrovaný

Je pro občerstvení v klubovně dobrovolných hasičů s dobrovolnou obsluhou třeba ŽL a platit daně?

V naší obci byla uzavřena restaurace a členové hasičského sboru (a jejich přátelé) se proto dočasně schází na pivko v hasičské klubovně. Jelikož se zde proto spotřebuje více elektrické energie, byl k ceně piva připočítán "rabat", který je určen právě na výdaje za elektřinu, vodu apod. Je zde obsluha, která to dělá dobrovolně a zdarma. Všechny vydělané peníze jdou do pokladny hasičského sboru, který z toho zaplatí náklady a zbylé peníze využije např. pro občerstvení na výroční schůzi apod., kam přijdou prakticky ti samí, kteří zde tímto způsobem "naspořili". Z "vydělaných" peněz tím pádem nezbývá vlastně nic. Starosta obce ale tvrdí, že zde dochází k nepovolenému podnikání. Jak je to. Je k takové dobrovolné činnosti bez výdělku nutný živnostenský list, splnění hygienických norem atd.? Potřeboval bych vědět nejlépe zákon a paragraf, kterým bych mohl starostu obce jako starosta sboru přesvědčit. Nemohu nic nalézt. Poradíte mi, prosím?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Bronzový

Konkrétní paragraf v zákoně o dani z příjmu nenajdete. Je to otázka základních principů a výkladu ZDP. Obecně platí, že základem daně jsou veškeré příjmy o kterých ZDP nestanoví, že jsou od daně osvobozeny. Tzn. v ZDP musíte hledat způsob, kterým byste obhájil fakt, že zmíněné příspěvky hasičů za pivo nedaníte.
Dle mého názoru má starosta pravdu. Co se týká konzumace piva, tak pokud by k ní docházelo příležitostně, tzn. výroční schůze, hasičské cvičení apod., pak by se o podnikání nejednalo. Když ale řeknete, že do klubovny dochází hasiči a jejich přátelé, tzn. prakticky kdokoliv, vykazuje tato činnost znaky podnikání.

Jedna otázka je však daň z příjmu a druhá, zda se jedná o nepovolenou živnost, to by vám zodpověděl živnostenský úřad, případně váš zřizovatel.

V dani z příjmu bych problém neviděla, pokud povedete řádné účetnictví či daňovou evidenci. FÚ nezajímá, zda máte či nemáte nějakou listinu, zajímá ho, zda daníte vše vydělané.

Naproti tomu ale ostatní úřady může zajímat ta listina a nikoliv daně :-))

Musím ale přiznat, že nevím, jak přesně funguje SDH, zda má nějaký statut a je způsobilé k právním úkonům.

A na závěr: "Kde není žalobce, není ani soudce" :-))

 

Otázka nemá žádné další odpovědi.

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Právo a zákony

Zlatý Drap 2161
Zlatý standa 1252
Zlatý ivzez 927
Zlatý mosoj 677
Zlatý gecco 534
Zlatý led 531
Zlatý zzzzz 450
Zlatý Michal Kole 436
Zlatý marci1 433
Zlatý JájsemRaibek 399

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.