Gus_Fring

Je pro mě lepší běhat na delší vzdálenost, nebo HIIT?

V běhu jsem úplný začátečník. Sám od sebe si jdu zítra poprvé zaběhat. A to ze dvou důvodů: zhubnutí a zlepšení kondice.
Co je tedy pro mě lepší? Zaběhnout si nějaký ten kilometr, anebo HIIT?

Odpovědi
DoTazatel

Edison – v tomhle je to jedno v jaké je kondici. Ptá se prostě na cvičební metodu, která je lepší. Nemusíme ho znát.

Běhat můžeš kdykoli v jakékoli situaci – není to nikdy na škodu. Jen bych ze začátku neběhal příliš velké vzdálenosti, klidně si dej jen 1 nebo 2 kilometry klusu… k tomu marathonu (nebo dokonce spartathlonu) se taky dopracovává postupně. Nezapomeň, že správné je dýchání, rovná záda, poklus (sprint je špatný) a jak se říká: „První část závodu běží naše nohy, druhou naše mysl.” Anebo od našeho běžce Emila Zátopka: „Když nemůžeš, přidej.”

HIIT je taky dobrý. Oboje, jak běh tak intenzivní trénink jsou na vytrvalost, což se hodí, a proto je jedno, které z toho budeš dělat (klidně dělej obojí).
A taky je obojí na procvičení celého těla, na dobré prokrvení atd.
HIIT netrvá dlouho, procvičíš všechny partie (velmi doporučuji angličáky, pak kliky, dřepy, plank a zařaď třeba i činky do HIITu na bicáky třeba nebo bench). Při běhu se zase parádně odreáguješ, je to na dýl, ale zase budeš mít radost (po tak 2, 3 týdnech od prvního běhání) až uběhneš čím dál víc, až se to naučíš, přemůžeš únavu a nebudou tě bolet v boku atd.

Na hubnutí je taky dobré obojí, stejně tak na posílení vnitřních svalů (jka ten běh, tak i cviření při HIIT – např. ty dřeby, angličáky, plank, kliky).

Do HIITu můžeš zapojit i běh (raději venku). Jde o to, že takových 30 sekund běžíš, co nejvíc to jen jde – jakoby ti šlo o život. To teprve rozpumpuješ krev a procvičíš tělo. Stačí jen těch 30 sekund, to je vše (samozřejmě když to zapojíš do HIIT, tak to musíš skloubit s těmi ostatními cviky – běh bych dal na závěr tohoto cvičení).

Běhat můžeš třeba jednou dvakrát týdně (bohatě to stačí, hlavně ze začátku – kdybys chtěl víc, tak klidně můžeš). HIIT můžeš dělat laždý den. Já svůj HIIT trénink dělal 5 minut denně.
Takže pokud se ptáš na to, které je lepší, tak těžko poradit, obojí je vážně podobné a hodně dobré, obzvlášť i na to hubnutí a posílení svalů, vytrvalosti aj. Takže těžko vybrat. Doporučují objí. Např. běh jednou dvakrát týdně a třikrát tádně HIIT.

Přečti si Spartana – od Joe de Sena. Zajdi i na Spartan race – pořádá se jak v ČR, tak na Slovensku

Edison

DoTazatel: Moje odpověď JE naprosto přesná!! Pro každého se hodí jiná metoda!!! Jestli seš tak chytrej, tak bys tohle měl vědět!! Ale evidentně nejsi. Proč se asi dělaj individuální cvičební plány? Asi jen tak pro srandu králikům viď…

DoTazatel

Individuální cvičební plány se dělají většinou pro lidi, kteří jsou líní cvičit a potřebují něco, co je k tomu příměje (jako cvičební plán, který jim stanovuje v jakou dobu mají, co dělat= co cvičit a co jíst).
Pak se dělají proto, že chtějí zhubnout nebo nabrat určitou hmotnost – a to jim profíci vytváří cvič. plány na cviky (posilovací – s činkami) a na propracovaný jídelníček po celý den (protože se v tom vyznají – takže jim vyměří ideální přísun bílkovin atd. do posledního gramu).

Tady týpek se ptá, jen která cvičební metoda je lepší na hubnutí jako celkově. Je úplně putno jakou máš figuru, zabírá to tak jako tak.

Jasně už vidím, že on „nesmí“ běhat a on nemůže dělat HIIT nebo kalistheniku, protože je to individuální.
Jo, někdo třeba může být spíš endomorf, jiný ektomorf, někdo může být podviživený, jiný mít brutální nadváhu, ale to je úplně jedno.
Běhat může každý, stejně jako dělat HIIT, kalistheniku.

Cvičební plány se stanoví cvik na konkrétní partie v konrétním dnu v týdnu. Udává se provedení cviku, počet sérií, kolik jiných cviků a jak mají jít za sebou. Obdobně propracovaný je jídelníček od rána do veřera..... To je jen pro ty, kteří mají úplně jasný plán – třeba do 5 měsíců nabrat 14 kg svalů, nebo naopak zhubnout do 7 měsíců 47 kg… Ti ostatní, co to chcou, chtějí ve skutečnosti jen trenéra nebo nějakou moticaci (ve formě plánu), které je přiměje k cvičení.

Cvičení není individuální, není nutné žádný detailní cvičební plán od profíka za 30 000 kč…

Asis nikdy necvičil…

DoTazatel

Důležité je se prostě hýbat. Jo, je důležité, jak se ten cvik provádí a jaký který cvik je na konkrétní partii, ale jinak to individuální není (pokud nechtějí dosáhnout nějakého toho konkrétního cíle, jak už jsem to zmíni výš, a a ni tak to není nezbytně nutné). Chci zhuibnout tak se hýbám, běhám, cvičím. Chci mít silnější ruce, nohy – dělám cviky na tyto patrie, ať už v posilovně s činkama nebo doma díky kalisthenice… – je to jedno, tohle NENÍ individuální.
Individuální by to mohlo být jen tak, že se mí líbí jedna cvičební metoda víc než ta druhá (posilování vs běh vs kalisthenika vs workout atd atd), tak si některou vyberu, na kterou se zaměřím, ale to ji první musím zkusit…