picusek

Je pro auto horší výmol, nebo hrbol?

Zajímalo by mě – každý řeší, aby nevletěl s autem ve vyšší rychlosti do díry – ničí se tím podvozek, tlumiče, pneumatiky a tak dále. Co se pro auto mění ve chvíli, kdy nepřejedu propadlinu, ale vyvýšeninu?
Jaký má pro auto reálný dopad to, když třeba jedu po dálnici s nepovedeně opraveným úsekem nebo z horka „ujetým asfaltem“, na kterém se udělá z dálky neviditelná boule? To se mi zrovna teď nedávno stalo, že jsem přeletěl levou stranou auta vyboulenou vozovku a trochu to s autem zatřáslo. Díky za odpovědi

Odpovědi
Danina65

Ve chvíli, kdy mi cvaknou zuby, z auta se linou prapodivné zvuky a z mých úst nepublikované výrazy, mi je celkem jedno, o který přírodní úkaz jde. A mám takový pocit, že mému autu také.

Dochy

Můj tip:
Výmoly jsou obvyklejší (díry vznikají tak nějak sami, hrbol by zpravidla musel někdo vytvořit)
Při pomalé jízdě bych řekl, že při podobné velikosti budou podobně nebezpečné.
Při větších rychlostech se domnívám, že hrbol bude výrazně nebezpečnější. Kolo díru přeletí, a co ztratí tou chvilkou letu, zas dožene, až narazí na silnici…
Ale hrbol ve vyšší rychlosti může to auto katapultovat.

(bude záležet ale i na okolnostech a jak vyjde časování náběžné a sestupné hrany s ohledem na odpružení vozu, pro některé případy to klidně může vycházet opačně – domnívám se, že to bude výjimečné)

dubraro

IMHO je horší výmol – výtluk než hrbol. Výtluk mívá ostré hrany. Hrbol mají projíždějící vozidla tendenci zarovnat (viz mnoho zničených zpomalovacích prahů). Výtluk se časem zvětšuje a prohlubuje.

klobasnik

Pokud máte hrbol i výmol s ostrými hranami a stejnou výškou (u výmolu hloubkou) auto trpí stejně.

Pokud ale mluvíte o mírných „boulích“ (specialitou jsou u nás některé nové dálnice a rychlostní tahy – dívám se i na tebe, Ostravo), spíš než poškození auta můžou způsobit těžkou dopravní nehodu. Auto se na nich „zhoupne“, a nepozorný, nezkušený řidič může auto snadno dostat do smyku.

Shrnutí: Obecně výmol poškozuje většinou „jen“ majetek, boule (i mírné prohlubně) spíše zvyšují riziko dopravní nehody.