Kelt

Je Prkoš Bílinský skutečná postava?

Ve filmu Pan Novák , 1949 s Jindřichem Plachtou ,se objeví kvízová otázka v novinách. Kdo v 11. století zradil Čechy cizákům. V roce 1041 to udělal zmíněný Prkoš Bílinkský – aspoň tak je to citováno ve filmu. Na Googlu jsem našel, že Prkoš Bílinský je název hry J.K. Tyla, odehrávající se v roce 1051. Tvůrcům filmu se tato postava hodila do filmu, to je jasné. Ale jedná se o skutečnou nebo fiktivní postavu?

Nejlepší odpověď
anonym

Ano je to skutečná postava. Více v odkazu.

Zdroj: http://bilina­.cz/mesto/z-historie-mesta

Další odpovědi
Lamalam

Byl to kastelán bílinského hradu.

Zdroj:
Žemlička : Kasteláni, vilikové a beneficia. Český časopis historický, č. 106.