icurusL

Je přízemí první patro?

Nejlepší odpověď
annas

Popletl jste si pojmy podlaží a patro.

Podobný dotaz v archivu. https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/co-znamena-zkratka-np-u-cisla-patra-podlazi
Rovněž zd v odkazu níž se dovíte rozdíl.

Přízemí je místo, kam šlápneme, když vstoupíme do domu. zemi, takže to není patro, ale podlaží.

Podlaží je od slova podlaha. První nadzemní podlaží (1NP) je tedy první podlaha, na kterou šlápneme po vstupu do domu. Jelikož tato první podlaha je při zemi, jmenuje se tedy Přízemí.
Patra jsou vystavěna nad přízemím. Takže první patro je na úrovni druhého nadzemního podlaží (2NP) a tak dále.
Obdobně suterén je pod zemí, takže první podzemní podlaží (1PP) je sklep nebo-li suterén.
Dále existuje i mezipatro, tedy úroveň podlahy mezi dvěma podlažími, tomu se říká mezanin

http://wiki.dom­kari.cz/4-teorie/podlazi-versus-patro

Další odpovědi
Filip84

V U. S. (a Kanadě a spol.) ano. U nás je to „nulté patro“.

JK2021

Není – kdyby ano, nejmenovalo by se přízemí a neoznačovalo číslem 0…

Kazatel

V ČR je přízemí prvním nadzemním podlažím 😉.

Rokio

Nikoliv. Alespoň u nás ne.

da ny

Přízemí je 1. nadzemní podlaží (NP). To používají hlavně RK a pojišťovny.
Bydlím pro ně, ve zvýšeném přízemí. 1 NP. Z vestibula (od vchodových dveří, vede 5 schodů k mezipatru, 3× 8 schodů s mezipatry.
Známá bydlí v přízemí, tedy 1. NP, ve stejné úrovni s vchodovými dveřmi do domu a vestibulem/chodbou.