huxa

Je při zaútočení na člověka rosomák nebezpečnější než vlk či pes?

Osobně bych nikdy nechtěl vidět vlka utíkat proti mě, ještě k tomu s otevřenou tlamou a s rozzuřenýma očima.
Ale jestli by se měl člověk nějak ubránit proti rosomákovi, bylo by to těžší nebo snazší oproti obraně proti vlkovi či psovi?
Doplňuji:
Samozřejmě, že je téměř nereálné se s jedním z těchto dvou zvířat střetnout a už vůbec né se s nimi střetnout v boji, ale kdybyste si měli vybrat, proti komu jít „na život a na smrt“, koho byste si vybrali? :)

Nejlepší odpověď
anonym

Napadaní člověka jakoukoliv šelmou jsou velmi vyjímečné situace a zpravidla
k nim dochází z důvodů, kdy šelma nemá jinou možnost (prostor k útěku atd.).
K napadení vlkem u nás nedocházelo ani v dobách kdy byli ještě rožšířeni. Ovci nebo jehně, to ano, ale člověka?
Rosomák je vzdálený příbuzný kuny a jeho život patří mezi velmi málo prozkoumané oblasti. Dá se tedy vyvodit, že různé zkazky o krvežíznivosti rosomáků jsou spíše z velké části přehnané historky sibiřských a kanadských lovců.
Velikost šelem a vůbec dravců moc nesouvisí s velikostí lovené zvěře.
Přátelé, kteří chovají mj.šelmy, považují za velmi nebezpečného malého ocelota, ačkoliv chovají mnohé velké „kočky“. Ocelot, který váží cca 8–16kg jim zabil psa, který vážil 3×tolik jen tak, že pes vběhnul k němu do výběhu a ocelot na něj skočil se stromu a zlomil mu vaz a přeťal krční tepnu. Tímto způsobem běžně loví v přírodě i jeleny… a přitom je to taková krásná kočička, jen o málo větší než kastrát domácí kočky většího plemene.
Jsem sokolník a tak mám zkušenost, že dravec(např.samice jestřába) mnohdy uloví kořist (králíka, zajíce atd.) která má mnohem větší hmotnost než útočník. Při cestách do Střední Asie jsem viděla, jak místní domorodci loví se svými orly běžně lišky i vlky (pro kožešiny) ale i jakési jelínky, něco jako ovce atd. Takže
v přírodě je běžné,
že dravec nebo šelma uloví kořist mnohem větší než je on sám.
Rosomák je jistě velmi zajímavé, málo prozkoumané zvíře a určitě na něm není nejzajímavější ta domněnka, že se v některých případech dovede ubránit i mnohem silnějšímu soupeři.
Myslím si, že vidět zaútočit proti sobě „vlka s rozzuřenýma očima“ budeš mít těžko příležitost a rosomáka ještě méně.

Další odpovědi
Melkor

rosomák je nebezpečnější, rosomák dokáže zahnat na strom i grizzlyho, nevím jak je to s rychlostí, ale face2face bych se radši popral se psem nebo s vlkem, ten by mě totiž nemohl přelomit na půlku. Když se ti to povede, psovi dáš pecku do čumáku a je konec, rosomák ti utrhne ruku.
Doplňuji:
Jednoznačně proti psovi, s ním bys měl ještě teoretickou šanci vyhrát. Rosomák by tě zabil.

marci1

Pravděpodobně ano, útočí velkou silou a láme kosti, se kterými by si neporadili ani zuby vlků. Člověk a vlk je jeho nepřítel. Dokáže ulovit i srnu.

zjentek

v první řadě- vlk za žádných okolností neútočí na člověka (vyjma obrany). Filmový průmysl je touto dezinformací téměř vyhubil.Proto také kanadští a aljašští trappeři v noci spí se svými psi, aby jim je nesežrali vlci. Domácí psi útočí a útoky domestikovaných psů jsou odvislé od výchovy jejich pány. Volně žijící psi (třeba Indie) opět neútočí (vyjma obrany). Jak je to s rosomákem nevím, ale v tuto chvíli vypadá nejnebezpečnější ,)

autacek

V našich končinách nám hrozí maximálně tak útok ptáka Rosomáka :)
a toho bych se nebál…
Doplňuji:
https://www.y­outube.com/wat­ch?v=zbdpwKt4e­no

ponovotny

možná se pokusit o tohle

Zdroj: http://www.no­vinky.cz/koktej­l/305624-nebojacna-ovce-zahnala-na-utek-vlka.html