Mára.kunta

Je prezident ČR zaměstnanec státu nebo osvč?

Je prezident ČR zaměstnanec státu nebo osvč? Po zvolení podepisuje nějakou smlouvu asi předpokládám, normální „pracovní“ nebo jakou? Má to napsaný v OP, že je prezident? Prý prezident neplatí daně? Je odvolatelný?

Nejlepší odpověď
marci1

Prezident ČR je „hlava státu“, tudíž je státní zaměstnanec.
Plat prezidenta se podle daňového zákona řadí mezi ostatní příjmy. Sice se zdaňuje, ale neodvádí se z něj zdravotní a sociální pojištění. Prezidenta odvolat nelze, musel by sám abdikovat ( odstoupit z funkce ). O jeho platu a náhradách podrobněji ve zdroji :

Zdroj: http://www.bles­k.cz/clanek/zpra­vy-volba-prezidenta/189748/ze­manuv-prezidentsky-plat-186-tisic-korun-a-nahrady-173-tisic.html

Další odpovědi
Pepa25

Ne, na prezidentování opravdu není pracovní smlouva ani živnostenský list 😉 Dokonce ani nemá smlouvu (a zaměstnání se do OP nezapisuje už 25 let).
Prezidentu náleží plat a náhrady výdajů podle zákona o platu představitelů státní moci (236/1995 Sb. v platném znění). Ostatní platy jmenovaných papalášů patří mezi funkční požitky, prezident má výjimku a jde to do ostatních příjmů.

Zdroj: http://www.klo­.cz/info-servis/mzdy/dan-z-prijmu.php