MonkeyKing

Je předkus dědičný?

Pokud měli otec i matka předkus, nebo problém s čelistmi a zuby, bude mít i dítě předkus? Čím přesně vzniká?

Nejlepší odpověď
da ny

Jeden z výkladů:
„Nejčastěji se špatný skus projevuje předkusem. Horní řada zubů lehce přesahuje dolní řadu, mají-li však horní zuby málo místa nebo jsou vychýlené, může být předkus nápadný. Předkus může být také způsoben tím, že dítěti ustupuje dolní čelist příliš dozadu. Vystupuje-li dolní čelist příliš dopředu, hovoříme o podkusu. Špatný skus se obvykle vyvine v dětství a bývá dědičný. Příčinou může být také cucání palce, neobvykle velké zuby nebo stísněnost zubů v ústech. Špatný skus se odstraňuje pomocí rovnátek, kterými se zuby srovnají do správné polohy. Někdy je třeba některé zuby vytrhnout. V těžkých případech bývá nutná operace čelisti, při které se buď některá kost v čelisti odstraní, nebo se transplantuje kost z jiné části těla a použije se k vyrovnání čelisti.“
http://cs.medi­xa.org/deti/po­ruchy-vyvoje-chrupu

„… předkus může mít dvě příčiny. Buď v "kosti“ – horní čelist je větší nebo dolní menší. Nebo v nepoměru tlaku rtů a jazyka ( ovlivňuje dudlík). Ve Vašem případě je problém nejspíše v druhém, ale možná v kombinaci ob"
https://www.u­lekare.cz/porad­na-lekare/predkus-55366

Další odpovědi
Edison

Řekl bych, že jisté predispozice tam asi budou. Jestli se ale uplatní bude více v hloubce genetické výbavy (ještě v předešlých generacích).