Frogman

Je přechod všemi směry efektivnější než ten klasický?

U klasického zároveň s auty jedoucími jedním směrem můžou přecházet chodci přes kolmou silnici a pak se to vystřídá.
U přechodu všemi směry zase můžou chodci jít kamkoli, ale auta musí čekat v průběhu přecházení a pak ještě musí čekat mezi sebou dál podle semaforu, kdo pojede dřív.

Který přechod je podle vás lepší nebo efektivnější?

https://st2.de­positphotos.com/1007970­/6054/i/950/de­positphotos_60546043-stock-photo-shibuya-crossing-tokyo-japan.jpg

Odpovědi
Mc Merkurion

… není to přechod všemi směry … takže bude fungovat jako klasický, jen v případě chodců při zelené na úhlopříčce budou mít auta zelenou odbočující za roh mimo přechod …

… ale tento je v Japonsku, tak tam ten nesmyslnej systém, jak si ho popsal asi funguje: https://www.y­outube.com/wat­ch?v=E-uTuvSUITY

Arne1

Podobný přechod jsem kdysi viděl v jedné pobaltské metropoli, tuším to byla Riga. Myslím, že to más vé opodstatnění – chodci mohou jít i úhlopříčně a když jedou auta tak nejsou omezována zelenou pro chodce.

ivzez

Mně ty přechody (je jich tam pět) přijdou neefektivní,
protože se zastaví auta v obou směrech jízdy.

Poznámka:
Ani podle mne to není jeden „přechod všemi směry“.
Vidím tam pět přechodů, z toho jeden po uhlopříčce.

Frogman

@ivzez, nedalo mi to a musel jsem se podívat. Ano, přechodů je tam ve skutečnosti jen 5, ale:
„… most signalized intersections use an exclusive pedestrian phase, where vehicular traffic is stopped in all directions and it is possible for fast walkers to cross the street diagonally (even though the crosswalks are not marked as such)…“ – https://en.wi­kipedia.org/wi­ki/Pedestrian_scram­ble .

Tedy auta podle semaforů stojí ve všech směrech a chodci můžou přecházet i diagonálně (i když přechod jako takový není na silnici vyznačen).

Mc Merkurion

… podívej na video v mé odpovědi, tam to máš v reálu …

Frogman

Viděl jsem, pěkný guláš tam je. :D Díky za odkaz.

Frogman

@Merkurion, ano, to je taky možnost.