Wallace

Je pravda,, že už během dob vyvraždění Slavníkovců se slavil Den české státnosti?

Údajně na tento den a i z důvodu oslav byl onen čin proveden…

Nejlepší odpověď
annas

Přímo nešlo o den české státnosti tehdejší ani současnou terminologií, ale o radost ze zachování celistvosti a politické sjednocení českého státu, když roku 995 Boleslavův syn Boleslav II. Pobožný nechal vyvraždit konkurenční rod Slavníkovců, který byl spřízněný s Přemyslovci.
Vražda v zájmu státu
Bratrovražda Česku přinesla národního patrona
Krev nechal prolít i Václavův synovec Boleslav II. Pobožný (972 – 999). Rozsáhlé území ve východních Čechách totiž obýval rod Slavníkovců, který přemyslovským knížatům mocensky konkuroval, Vojtěch Slavníkovec (později svatořečen) byl dokonce pražským biskupem. 28. září 995 proto přemyslovská vojska dobyla slavníkovské centrum v Libici nad Cidlinou a celý rod včetně žen a dětí na příkaz knížete Boleslava vyvraždila. Došlo tím k definitivnímu politickému sjednocení českého státu. Přemyslovský útok přežili jen tři Slavníkovci: hlava rodu Soběslav, Radim a zmíněný sv. Vojtěch.

Podle novějších historických zjištění však nemohl být útok Přemyslovců motivován obavami ze ztráty vlivu. Slavníkovci totiž měli být jejich příbuznou rodovou větví a střežit Trstenickou stezku spojující Čechy s východní Evropou. Navíc neměli ani dostatek sil na to Přemyslovcům mocensky konkurovat.

Svatý Václav, třetí přemyslovský kníže, panoval pravděpodobně v letech 925 – 935. Byl vnukem prvního doloženého Přemyslovce Bořivoje a světice Ludmily, která jej vychovávala. Vedle Cyrila a Metoděje a svatého Prokopa patří mezi nejvýznamnější šiřitele křesťanství v českých zemích.

Den české státnosti
Den zasvěcený svatému Václavovi se poprvé stal státním svátkem již za první republiky na základě zákona z roku 1925, kdy byl slaven jako Den svatého Václava. V českých zemích se ovšem slavil již za dob Rakouska-Uherska.

Jednotlivé země mocnářství totiž mohly slavit svátky svých patronů. A císařovna Marie Terezie Čechům určila jako jednoho z patronů právě sv. Václava, takže se jeho svátek slavil nejméně od druhé poloviny 18. století.

Kdy se stal Den české státnosti státním svátkem?
Po druhé světové válce se ovšem situace zkomplikovala, komunistická svátková úprava na den svatého Václava nepamatovala. Svátkem se tak 28. září znovu stalo v roce 2000 na základě nového zákona o svátcích.

Význam Václavova svátku ovšem přesahuje jak první republiku, tak Rakousko-Uhersko. Kníže se stal záhy světcem a brzy patronem celého rodu Přemyslovců, ze kterého sám pocházel. "

https://ct24.ces­katelevize.cz/do­maci/1439964-cesko-slavi-statni-svatek-smrt-sv-vaclava-a-vyvrazdeni-slavnikovcu