hapiky

Je pravděpodobné, že výraz „Podívat se někomu nebo něčemu na zoubek“ je ryze český frazém?

Předpokládám, že tak šikovný a smyslný výraz či přirovnání mají jen Češi.

Dodatek: Také předpokládám, že si každý domyslí. že nejde vůbec o zuby samotné.

Nejlepší odpověď
annas

Přenesený význam z doby, kdy zuby prohlížel každý handlíř, dnes zvěrolékař. Po celý život jsou zuby koňů obrušovány, mohou nastat i jiné problémy, takže je třeba čas od času zkontrolovat. Handlíři to dělali samozřejmě ze zištných důvodů, aby kupec nepoznal, že jde o starého koně.

Dnes se používá ve významu přeneseném -podívat se někomu, něčemu na z., na zuby dobře si prohlédnout, zkontrolovat ho., podívat se na něco hlouběji. Samozřejmě nejde jen o zuby.

Známé ve slovenštině.

Ve Wikislovníku jsou uvedené jen dva frazémy – Darovanému koni … a Oko za oko, zub za zub. .

Našla jsem, že „mezinárodně uznávaným idiomem, který nemusí být vysvětlen, je oko za oko, zub za zub nebo oko za oko a zub za zub. Další fráze, která je v češtině i angličtině podobná, je po zuby ozbrojený nebo ozbrojený k zubu.“.

https://www.ra­dio.cz/en/sec­tion/abc/take-a-bite-of-czech

Další odpovědi
Edison

Nemyslím… Konští handlíři se dívali na zuby koním, neb se podle toho dalo usoudit na zdravotní stav koně a to, jak se předchozí majitel o ně staral. Obdobně už od starověku se otrokáři dívali na zuby otroků. Později zase továrníci neměli zájem o nemocné dělníky, neměli zájem jim platit zdravotní, tedy ani zubařské služby.

Bobek 2

Nikoliv, není to pravděpodobné. Naopak je pravděpodobné, že kvalita chrupu je významná ve všech kulturách ozubených národů, a jakožto životně významná skutečnost se promítá do frazeologie.

Třeba i ten frazém s darovaným koněm a jeho zuby je rozšířen ve spoustě národů.
https://cs.wik­tionary.org/wi­ki/darovan%C3%A9mu_­koni_na_zuby_neh­le%C4%8F

hapiky

Bobek2: Vůbec nejde o chrup, pochop. Jde o různé opraváře, kteří rádi říkají, že se tomu podívají na zoubek apod.

Edison

Hapiky, dnes to znamená pečlivě něco prohlédnout. Ale pořád to vychází z toho, co jsme tu šici už napsali.