Rokio

Je pravda, že zaměstnavatelé hledí jen na to nejvyšší vzdělání u uchazeče a to, co je pod tím, je vzduch?

Znamená to tedy, že po vyučení na prodavače bude můj budoucí výuční list zaměstnavateli ukradený, protože mám maturitu z OA, která je výše než výuční list z tohoto učebního oboru?

Nejlepší odpověď
Dochy

Ne. Alespoň trochu rozumný zaměstnavatel bude hledat člověka s takovým vzděláním a zkušenostmi aby to odpovídalo jeho potřebám. Pokud někdo potřebuje maníka do výkopu, bude mu VŠ diplom vcelku putna. Pokud máš dosažené různé stupně vzdělání v jednom oboru a v tom oboru se ucházíš o zaměstnání pak s velkou pravděpodobností bude nejzajímavější ten nejvyšší stupeň (na řadovou pokladní ale OA nebude výrazné plus). V některých případech ale i info o tom učňáku může být pro zaměstnavatele zajímavé, zejména pokud je učňák z nějakého důvodu známý (o některých školách se v oboru ví, že jsou kvalitnější)

Muffz:
„Spíš by mě zajímalo, co se na takovém učňáku na prodavače učí takovou dobu? Vložení kasičky do kasy, přihlášení a pak pípání kódů, popř. jejich zapisování ručně? Kdysi jsem dělal brigádu v Tescu a Albertu a zaškolení na post prodavače trvalo ani ne hodinu.“

V učňáku na prodavače se toho učí víc než jen jak protáhnout zboží pod čtečkou BAR kódů. Před dobou supermarketů, kde si člověk jen vybral z regálu zboží a u pokladny ho zaplatil, tady bylo spousta různých obchůdků s masem, zeleninou, oděvy, elektrem, kde prodavači měli (a museli mít) přehled o tom co prodávají a museli být schopni jednat se zákazníkem a pomoci mu s nákupem. Jak radou, tak třeba úhledné zabalení nakoupeného zboží apod. Takže vím že ségra měla nějaké základy elektra, k oděvům třeba přehled o materiálech, nějaké základy chemie, psaní na stroji a nějakou administrativu pro obchod…

Velká část výuky odpovídala všeobecnému vzdělání jaké se probírá i na ostatních školách. (a k tomu zaškolení na doplňovače a obsluhu kasy neslouží)

Další odpovědi
Drap

Neni pravda. Každý zaměstnavatel se rozhoduje podle sebe a podle svých představ. Vzdělání je ale vždy důležité.

Muffz

Spíš by mě zajímalo, co se na takovém učňáku na prodavače učí takovou dobu? Vložení kasičky do kasy, přihlášení a pak pípání kódů, popř. jejich zapisování ručně? Kdysi jsem dělal brigádu v Tescu a Albertu a zaškolení na post prodavače trvalo ani ne hodinu.

Na nejvyšší vzdělání (jen) se nehledí, dívá se celkově, co má člověk za sebou, jestli jsou školy provázané, jak dlouho je studoval. A pak se na pohovoru zaměstnavatel samozřejmě doptává. Čím více škol, tím líp, ale stejně má vždy výhodu ten, kdo má praxi.

yuko

Zaměstnavatel Ti může dát přednost, protože jsi vyučený prodavač a navíc máš i OA. Ale to neznamená, že budeš lepší prodavač jen proto, že máš na to školu. Ale časem si třeba otevřeš vlastní obchod díky znalostem a praxi, kreré jsi předtim získal.

Smackdown

To poznáš, i jednání s lidmi podle vzdělání,proto mám averzi na vysokoškoláky.

zjentek

Zaměstnavatelé většinou hledí na to, abys vydělal a nehnal je příliš rychle do ztráty. Alespoň ty chytrý.

zjentek

POZOR, i na VŠ se rekrutují podvodníci a spekulanti s nezdravým úmyslem vlastního prospěchu.

zjentek

Oprava: z VŠ