jjj123456789

Je pravda, že za Protektorátu se nsmělo přivazovat na bič psmeno C?

Nejlepší odpověď
annas

Nevím, jaký mělo význam přivazování písmenka C na bič. Ale traduje se historka, která má vztah k herci Vlastu Burianovi.. Stejně jako další historka. Při jednom vstoupení za okupace vstoupil Burian na jeviště s pravicí vztyčenou vzhůru. Přítomní Němci vstali a zvedli ji také. Vlasta Burian tam stojí, říká: „Vejš … ještě vejš … takhle … takhle vysoko nám doma skáče pes.“ Načež se hrálo dál, následovala přestávka, po přestávce opět Burian vystoupí na pódium … lidé v napětí … a nic. Burian chvíli mlčí a pak povídá: „Vy zase čekáte, že budu ukazovat, jak vysoko nám doma skáče pes. Nebudu. Mě to, holenkové, stálo dvacet tisíc!“

Užívá se pojem Burianovo C

Bylo to za války. Měli jsme protektorát. V jednom divadle seděli mezi diváky příslušníci gestapa a jeho donašeči. Na scénu přišel herec s bičem, na jehož konec přivázal písmeno „C“. Co mám v ruce? Ptal se divákům a sám odpovídal. Bič na něm cé. Ano, v ruce měl bič, na něm cé. A v srdci odvahu burcovat dvojhlasně. Takový byl král Komiků Vlasta Burian. Na jeho památku Burianovo „C“:

Z diskusního fóra Karla Kryla. a blogu SME.