Je pravda, že vysoký cholesterol můžou mít i hubení lidé jen kvůli dědičnosti?

Nejlepší odpověď
orwell

Ano, na 100%. Znám případ, kdy dokonce i lékař – internista (již nežijící) z mého okolí tím trpěl a nic s tím neudělal. Vím to od jiného lékaře, specialisty, u kterého se léčil a ke kterému jsem chodil svého času i já. Bylo mi mj. sděleno, že v některých případech si ho prostě játra vyrobí sama a basta fidli. Ovlivnit to můžeš pouze minimálně. Ve většině případů je to ale způsobeno nevhodným stravováním a způsobem života.

Další odpovědi
Kepler

Ano, je to tak. Je prokázaná i familiární hypercholeste­rolémie, což je autozomálně dominantně přenášené onemocnění (dostane-li dítě od jednoho rodiče nemocnou sadu genů, onemocní).
https://nemoci­.vitalion.cz/vy­soky-cholesterol/

da ny

Ne.
Je pravdou, že vysokou hladinu LDL trpí i děti a mnoho hubených lidí.
Genetika však nemusí být vždy příčinou. „Jen“ může.
Často je to (u jinak zdravých lidí) strava, metabolismus a používání nevhodných olejů (až na 2 všechny neprospívají cévám. V takových se pak cholesterol snadno usazuje), tuků. Nevyvážená strava.
https://www.a-zdravi-z.cz/page/jak-snizit-cholesterol_/40

Hubeňourky vyhýbající se gramu, nyť i vhodného tuku, mívají zvýšený LDL.
Nedostatek HDL. Mohou mít problém s otěhotněním a udržením plodu , třeba i z tohoto důvodu.
/Maminka mívala velmi vysoké hladiny cholesterolu při dobré stravě, ale nevhodných olejích (slune*nicový, V*sa, H*ra Flo*a) v dospělosti. Během léčby. Ale to i pro diabetes. Já jsem hubená, hladiny cholesterolu a cukru mám vpořádku. To na čem mi vařila mamka, mi nesmí do domu :D /

da ny

Tzv. dědičná náchylnost se mnohdy skrývá ve stejně špatných stravovacích zvycích a životosprávě.

orwell

Mnou zmíněný lékař byl vysoký, štíhlý, charismatický pán, který určitě věděl o tomto problému víc něž my a nebylo mu to nic platné. Navíc byl v okolí uznávaným a vyhledávaným lékařem. O jeho stravování nemám informace, ale podle slov jeho kolegy se dost snažil. Fakt ale je, že dědičnou náchylností většinou omlouváme svoji rozežranost a slabou vůli něco zásadního v životě změnit. A týká se to víc věcí, ne jenom cholesterolu.