lalisasa

Je pravda, že vám ÚP nedá podporu v nezaměstnanosti, pokud jste právě ukončil školu?

Pokud vyjde nekdo ze skoly a nikdy nepracoval- ani nemohl, kdyz mel skolu, nemá narok na ÚP na podporu v nezaměstnanosti? Takze z ceho ma takovy clovek žít, kdyz si zatim nemůže najit práci a je veden jako uchazeč o zaměstnání na úp?

Nejlepší odpověď
Mc Merkurion

… 1) nejni to pravda, to by ono etnikum nedostalo ani vindru …
… 2) člověk snad dělá školu právě proto, aby tu práci dostal …
… 3) v dnešní době tvrdit, že nemohu sehnat práci může jen opravdovej nemakačenko !!!

Další odpovědi
Mp2

Hele, třeba je to ode mě hnusný a není v tom žádná rada.. Ale mit po škole myšlenky na to, jestli ti stát dá peníze, když ti to přes prázdniny nevadilo je fakt šílená..

Z čeho by takový člověk žil… A z čeho žil doteď prosímté ? …

Dneska fakani vystudujou školu.. 2 mésíce jsou doma a v zaři jdou na pracák..
Ty s nějakým zaměřením nastupujou zpravidla ihned..

nyjono

Člověk, který v dnešní době, když všude hledají zaměstnance, nemůže najít práci je … (nevím, jak to slušně napsat, aby výraz nepohoršoval)

marci1

K tomu, aby absolventi měli nárok na podporu v nezaměstnanosti, musí, stejně jako ostatní občané, splnit základní podmínku pro přiznání podpory, to je v posledních třech letech odpracovat alespoň 12 měsíců. Do odpracované doby se přitom započítává jen taková výdělečná činnost, která zakládala povinnost odvádět pojistné na důchodové pojištění a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti (tzn. pracovní poměry, dohody o pracovní činnosti, samostatná výdělečná činnost). Pokud jste měli uzavřen pracovní poměr, předložíte úřadu práce při žádosti o podporu zápočtový list. Pokud jste pracovali na základě dohody o pracovní činnosti, nechte si vystavit potvrzení o výkonu práce na základě dohody o pracovní činnosti s uvedením, po jakou dobu bylo odváděno pojistné na důchodové pojištění a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti. V případě, že jste se věnovali samostatné výdělečné činnosti, musíte doložit dobu placení pojistného potvrzením z okresní správy sociálního zabezpečení.

Absolventi, resp. fyzické osoby do 20 let věku a osoby, které jsou vedeny v evidenci uchazečů o zaměstnání nepřetržitě déle než 5 měsíců, jsou skupinou, které úřady práce věnují zvýšenou péči při zprostředkování zaměstnání.

Příspěvek na živobytí

Nemáte-li nárok na podporu v nezaměstnanosti, můžete zažádat o příspěvek na živobytí.

O příspěvek se žádá na kontaktních pracovištích Úřadu práce. Jejich seznam lze nalézt ZDE.

Příspěvek na živobytí je dávkou pomoci v hmotné nouzi, která řeší nedostatečný příjem osoby, resp. společně posuzovaných osob. Nárok na příspěvek na živobytí má osoba v hmotné nouzi, pokud její příjem, resp. příjem společně posuzovaných osob, nedosahuje částky živobytí. Při stanovování výše dávky se vychází z celé řady okolností. Rozhodující je např. jak dlouho dávku pobíráte, váš příjem, příjmy společně posuzovaných osob, vaše snaha o navýšení příjmu a zlepšení finanční situace apod. Nelze proto uvést konkrétní výši dávky, která v takovém případě náleží, ani zda budete mít na tento příspěvek nárok.

http://www.nic­m.cz/jak-dal-po-skonceni-skoly

ivzez

Úřad práce nemůže přiznat podporu v nezaměstnanosti uchazeči
o zaměstnání, který pro její přiznání nesplnil podmínky.

Protože za studenty stát nehradí sociální pojištění, nemají absolventi
škol obvykle potřebných 12 měsíců důchodového pojištění.

Lze požádat o dávky státní sociální podpory nebo pomoci v hmotné nouzi, ale pokud absolvent žije ve společné domácnosti s rodiči, většinou na ně „nedosáhne“, protože se posuzuje společně s rodiči.

Poznámka: Čekala bych, že se absolventka SŠ dokáže zeptat lépe.
Formulace typu „Je pravda, že…“ mi přijde poněkud „nešikovná“.

ivzez

Mc Merkurion → k 1. bodu Vaší odpovědi:

Ten, kdo v posledních dvou letech nezískal výdělečnou činností minimálně 12 měsíců důchodového pojištění, nemá nárok na podporu v nezaměstnanosti. To platí i pro zmíněné „etnikum“, které získává dávky státní sociální podpory a/nebo pomoci v hmotné nouzi.

Totéž platí pro důchody → ten, kdo nesplní podmínky pro přiznání důchodu,
nemá na důchod nárok. I tam pak „nastupují“ dávky.

Mc Merkurion

… to je sice pravda, ale je jedno, jak ony dávky pojmenujeme, faktem je, že prachy dostanou …

Rokio

Mc Merkurion, nyjono: Já mám maturitu a průměrnou inteligenci. Sice mám duševní poruchu, ale uvědomuji si, že jsem psychicky nemocen. Přesto se mi nepodařilo najít práci ani ve chráněných dílnách, i když jsem jich obešel několik a byl jsem na pracovním pohovoru, ale práce tam mi moc nešla, protože mi přišla moc složitá.

ivzez

Rokio,
nemohlo by to být tím, že sice maturitu máš, ale to,
co předvádíš (alespoň tady) maturitě neodpovídá?

nyjono

A to hledáš práci, aby sis vydělal peníze nebo hledáš práci, která by tě bavila a odpovídala tvému vzdělání?

Rokio

nyjono: Práce, která by odpovídala mému vzdělání, jde jenom velmi obtížně vykonávat na zkrácený úvazek. Můžu pracovat maximálně tři hodiny denně čtyři dny v týdnu, aby mi nesebraly, nebo nesnížili invalidní důchod. Práci v chráněných dílnách jsem chtěl vykonávat pro peníze, přičemž bych půlku dával mamce z mojí mzdy. Samozřejmě bych mamce dál dával 40 % mého ID a příspěvek na péči.

ivzez

Rokio,

ty tvoje nepodložené domněnky!

Přiznání a výše invalidního důchodu nezávisí na tom, jestli a jak dlouho pracuješ, ale na tom, jak velká je ztráta tvé pracovní schopnosti. Podle té posudková komise přiznává stupeň invalidity.

A žádný zákon nezakazuje invalidním důchodcům pracovat, ani jim nenařizuje, kde nebo jak dlouho mohou pracovat. → To závisí jenom na jejich zdravotním stavu a na posouzení lékaře, jestli danou práci mohou vykonávat.

Mc Merkurion

… to nejsou domněnky, jen výmluvy …

nyjono

Znám pár lidí, kteří z časových důvodů pracují trvale v brigádnickém poměru.
Takže pracují tolik hodin, kolik mohou nebo chtějí.

Takže proč nemáš nějakou takovou práci?

Mc Merkurion

… kecy v klecy >>> nesmí bejt člověk línej, se nedivim, s tou tvou maturou bych tě taky nezaměstnal, ale na práci s dlouhou násadou by ses hodil a tý je všude dost …

Rokio

Mc Merkurion: Děkuji za kompliment. Jsem rád, že podle tebe bych se alespoň na nějakou práci hodil. Pravda ale je, že jsem i fyzicky postižen. Na mém těle došlo k fyzickému poškození v podobě lehce vychýlené páteře, čímž mám v papírech zaznamenáno středně těžké postižení pohybového aparátu a ke všemu mám ještě tachykardii. Pokud ale vynechám moje duševní nemoci a moje fyzické postižení, tak jsem zcela zdráv.