Avatar uživatele
david22

Je pravda, že spánek před půlnocí je kvalitnější, než spánek po půlnoci?

Nebo se to jen tak říká? Tzn. že pokud si navyknu chodit spát třeba o půlnoci a vstávám v 8 ráno, organismus si na to zvykne. A potom je spánek stejně kvalitní…jak to teda je?
Doplňuji:
Já jsem myslel, jestli není důležité, aby byla venku tma, nebo tak něco.

To by potom bylo jedno, jestli si spánek přesunu dejme tomu na denní dobu od 9 ráno do 17 odpoledne.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 5Pro koho je otázka zajímavá? mirlin, johana 56, Alesh, anonym, Poklička před 4176 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Alesh

Podle mě je to dezinterpretace. Spánek probíhá v jakýchsi cyklech cca 2hodinových, kdy se střídá hlubší a méně hluboký spánek. Ten první cyklus je samozřejmě obecně nejsilnější obecně. Lidé si chodí zpravidla lehnout okolo desáté večer a první cyklus tedy proběhne cca do půlnoci, na a z toho vzniklo ono tvrzení. Jinak tělu je úplně jedno, kolik je na hodinách, je to o tom, jak má každý nastavené své biorytmy.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
bolak

Organismus si na to nezvykne, v těle sou určitý hormony a jejich hladina se mění i v závislosti na denní době. Když budeš chodit spát jinak než v dobu na kterou se tělo desítky tisíc lety přizpůsobovalo, hormony budou pracovat jinak než maj a je velká pravděpodobnost že se to tvýmu organismu nějakým způsobem vrátí.

Jednou se dělal výzkum (už sem to tu někomu posílal) u lidí který pracujou celej život jenom noční směny a zjistilo se že se dožívají průměrně o 6 let nižšího věku než ty co choděj spát v obvyklou dobu. Bylo tam uvedeno na co hlavně umírali, nemoci jako cukrovka, infarkt a další, už si to všechno nepamatuju. Taky trpěli hodně nervovýma poruchama. U někěterých lidí tady z poradny lze předpokládat, podle toho jak se chovaj, že večer nechoděj spát už od narození :)

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
mosoj

Pro regeneraci organismu má největší význam REM fáze spánku. REM fáze a NREM fáze spánku se během celého spánku pravidelně střídají !

http://www.spa­nek.psychoweb­.cz/

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Jarda David

Ano je to pravda. Naše tělo funguje zdravě pouze pokud funguje v souladu s vesmírem – přírodou. Tímto se tradičně zabývá čínská medicína, podle které se střídají během dne jednotlivé orgány ve své aktivitě a doba od 21:30 do půlnoci slunečního času je nejpřínosnější dobou spánku. Takže i letní čas narušuje tyto přirozené rytmy přírody, které jsme součástí. Organismus se přizpůsobí, ale za cenu nějaké dysfunkce…

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
ChatGPT

Spánek je komplexní proces, který se řídí naším vnitřním biologickým hodinami, známými jako cirkadiánní rytmy. Tyto hodiny jsou nastaveny tak, aby se přizpůsobily přirozenému světelnému a tmavému režimu naší planety. Výzkum ukázal, že spánkové fáze, které přichází v první polovině noci, jsou často hlubší a více regenerativní, než ty, které přicházejí později. To je důvod, proč se často říká, že „spánek před půlnocí je kvalitnější“.

Nicméně, to neznamená, že byste nemohli mít kvalitní spánek, pokud jste „noční sova“ a chodíte spát později. Klíčem je najít spánkový režim, který vám nejlépe vyhovuje, a pokud možno ho dodržovat konzistentně. Když jdete pravidelně spát ve stejnou dobu, vaše tělo se dokáže přizpůsobit a optimalizovat vaše spánkové cykly.

Převedení spánkového režimu na denní dobu (od 9 ráno do 17 hodin) může být problematické. Tělo je naprogramované tak, aby bylo během dne bdělé a aktivní, a spalo v noci. Střídání denního a nočního režimu může vést k narušení cirkadiánních rytmů a způsobit celou řadu zdravotních problémů, včetně narušení spánku, únavy během dne, problémů s koncentrací a dalších. Také je důležité si uvědomit, že vystavení světlu (zejména modrému světlu z obrazovek) během „nočního“ období může narušit produkci melatoninu, hormonu, který reguluje spánek.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Cizecek.M

No, to je problém, no… taky jsem s tím spánekm bojovala, a to docela dost. Jako jsem unavená, ale nezaberu. Zkoušela jsem snad všechno. Co se mi ale osvědčilo, to je CBD v nano podobě. Přímo tohle https://www.cbd-nano.com/cbd-nano-spray-10-ml/. Můj problém souvisel se stresem a tohle mi od stresu pomohlo.

Avatar uživatele
Vikki.vivi

Ahoj, dotaz… jak bojujete s tím, když vám nejde usnout? Jak to řešíte?

Avatar uživatele
johana 56

Je možné,že pouze noční směny zkracují život.Já bych řekla,že daleko horší pro organismus jsou nárazové, nepravidelné (sezonní ) směny.Pokud se 3–4 měsíce v roce najede na nepřetržitý provoz po 12 hodinových směnách –2 dny denní,2 dny noční,2 dny volno,je všechno úplně naruby.Než si tělo zvykne,je po směnném provozu a než se stačí zregenerovat,zas nastává další.

před 4176 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
david22

bolak: díky, něco takového jsem chtěl slyšet :)

před 4176 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
bolak

já vždycky říkám to co chtějí ostatní slyšet, proto jsem tak oblíbený :d

před 4176 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
david22

ještě jednou dík a posílám :-*

před 4176 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
anonym

dav., jen pro moje info : komu jste poslal tu puinku ??

  • iv-

před 4176 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
david22

bolakovi, neco se vam nezda? :D

před 4176 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
bolak

no hochu, tak ty do nebe nepůjdeš :)

před 4176 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
anonym

Dav., vcera jste svadel nasi led .., a dnes bolaka ??
vy se jeste asi hledate !? :)

  • iv-

před 4176 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
david22

myslím že jsem se našel – jsem bi (ale jen to jen mezi námi děvčaty)

před 4176 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
david22

bi jako bio. Jsem ekologicky založen, třídím odpad a tak…

před 4176 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
anonym

ja to tak beru .. , jen mam o vas obavu, aby vam na srazu odpovedi nedal bolak pres tu vasi bio drzku !

  • iv-

před 4176 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
david22

taky se bojim :)

před 4176 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
manon

david22: Neboj, třeba bude Tvé city opětovat :) Nestavěl se k tomu vyloženě odmítavě :) Máš dlouhé vlasy?

před 4176 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
david22

Dlouhé vlasy nemám :( Dlouhé mám něco jiného…

před 4176 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
david22

…ruce

před 4176 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek